Haber Detayı
17 Mayıs 2019 - Cuma 16:01 Bu haber 822 kez okundu
 
Girne Üniversitesi’nde ‘Dijital Çağda Toplum ve Çocuk’ Semineri Düzenlendi
Girne Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Psikolojik Danışmanlık, Rehberlik ve Araştırma Merkezi iş birliği ile “Dijital Çağda Toplum ve Çocuk” başlıklı bir seminer düzenlendi.
EĞİTİM Haberi
Girne Üniversitesi’nde ‘Dijital Çağda Toplum ve Çocuk’ Semineri Düzenlendi

Girne Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Psikolojik Danışmanlık, Rehberlik ve Araştırma Merkezi iş birliği ile “Dijital Çağda Toplum ve Çocuk” başlıklı bir seminer düzenlendi. 

 

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, üniversite kampüsünde gerçekleşen ve İstiklal Marşı ile başlayan seminerde, “Siber Zorbalık”, “Sanal Dünyanın Dayanılmaz Hafifliği”, “Baskı Altındaki Çocuklarda İyilik Halinin Arttırılması” konulu sunumlar yapıldı.

 

Akademisyenler ile öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği seminerde ayrıca “Haklarımı Biliyorum” isimli çocuk kitabından kesitler verilerek çocuk haklarının önemine değinildi.

 

Prof. Dr. Gökmen Dağlı: “Dijitalleşme Çağımızın Önemli Kavramlarından Biri…”

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökmen Dağlı,  söz konusu seminerin son UNICEF raporunda da yer alan “dijitalleşme” kavramı vesilesi ile düzenlendiğini söyledi.

 

Prof. Dr. Dağlı, gelecek nesilleri yetiştirecek olan öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının bu konuda bilgilenmesinin önemine vurgu yaparak, farklı toplumlardan çocuk ve dijital dünya üzerine örnekler verdi. Prof. Dr. Gökmen Dağlı, bu konudaki derslerin okul öncesi dönemden itibaren verilmesi gerektiğini de kaydetti.

 

Siber Zorbalık Konusunda En Fazla Çocuklar Risk Altında…

 

Moderatörlüğünü Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Eşbaşkanı Prof. Dr. Zehra Altınay’ın yaptığı seminerde ilk olarak Yrd. Doç. Dr. Vasfi̇ Tuğun söz aldı.

 

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Arnavut ile birlikte hazırladıkları “Siber Zorbalık” konulu sunumda Yrd. Doç. Dr. Tuğun, siber zorbalık kavramını, hangi yollarla yapıldığını, nedenlerini ve yaygın olmasının sebeplerini anlattı. Yard. Doç. Dr. Ahmet Arnavut ise konuya ilişkin global verileri paylaşarak ağırlıklı olarak erkeklerin bu tür zorbalığa eğilimi olduğunu vurguladı. Siber zorbalık konusunda en fazla çocukların risk altında olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. bu konuda ebeveyn ve eğitmenlere düşen görevleri anlattı.

 

Çocuklar Teknolojinin Yararlı Taraflarından Faydalandırılmalı…

 

Seminerde, “Sanal Dünyanın Dayanılmaz Hafifliği” başlıklı sunum yapan Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt ise günümüzde erken çocukluk dönemi ile başlayan sanal dünyaya girme alışkanlığının bireyleri teknoloji bağımlısı haline getirdiğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Soykurt çocukların teknolojinin yararlı yönlerinden faydalanmasının sağlanabileceğini vurgulayarak bu konuda önerilerde bulundu.

 

Yrd. Doç. Dr. Beyazsaçlı: “Öğrencilerimiz İyilik Evi’nde Çocuklarla Son Derece Faydalı Çalışmalar Yaptı…”  

 

 “Baskı Altındaki Çocuklarda İyilik Halinin Arttırılması” konulu sunum yapan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Beyazsaçlı da, Lefkoşa Surlariçi bölgesindeki çocuklar üzerine yaptıkları çalışmaları anlattı.

 

Yrd. Doç. Dr. Beyazsaçlı, KKTC verilerine göre uyuşturucu ve soygun oranlarının diğer suçlara göre daha fazla olduğunu belirterek, daha sonra sözü İyilik Evi’nde çalışma yapan fakülte öğrencilerine bıraktı. Öğrenciler fotoğraf, basketbol, futbol, resim, psikodrama, satranç, bilgisayar gibi branşlarda çocuklarla ne tür çalışmalar yaptıklarını, nasıl iletişim kurup bilgiler aktardıklarını,  kendi gözlemlerini ve elde ettikleri sonuçları anlattılar.

 

Bayhanlı: “Çocuklara Haklarını Yaşlarına Uygun Şekilde Anlatmaya Çalıştık…”

 

Seminerde son olarak Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan “Haklarımı Biliyorum” isimli çocuk kitabını resimleyen Yağmur Bayhanlı söz aldı. Bayhanlı, Meral Akıncı’nın metin uyarlamasını yaptığı ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni yaşlarına uygun bir dille çocuklara anlatan kitabın nasıl ortaya çıktığından söz etti. Bayhanlı, çocuk haklarının önemine değinerek resimleme sürecinde eşitlik kavramını temel aldıklarını ifade etti. 

 

Seminerin kapanış konuşmasını yapan Prof. Dr. Zehra Altınay da, eğitimcilerin seminerde üzerinde durulan konularda eğitilmelerinin önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Altınay, seminerin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Girne, Üniversitesi’nde, ‘Dijital, Çağda, Toplum, ve, Çocuk’, Semineri, Düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı