Yazı Detayı
14 Nisan 2019 - Pazar 11:10 Bu yazı 234 kez okundu
 
İsterim Manş’ı Yüzerek Geçeyim
Yrd.Doç.Dr.Nazım S.Burgul
nazim.burgul@neu.edu.tr
 
 

Abukluklar yarım’adasındayız; Ne güzel, yılda yaklaşık 300 gün güneşlenme bir’yana, dünyanın hiçbir plajı yoktur ki denizinde yüzmek, onu yakından görüp hissetmek için herhangi bir ücret ödensin.

 

Dört bir yanı çevrili bir adada yaşıyoruz güya.

 

Güney’in denizi bedava ama Kuzey’in denizi ücretli yaşadığımız üzere.

 

KKTC Anayasası’nda doğal çevreyi kullanma serbesiyetine ilişkin madde olmasına rağmen, ücretini ödemeden bırakın denize girmeyi onu yakından bile göremezsiniz.

 

Neymiş? Anayasanın 38. maddesinin 4. fıkrasında “yurttaşların plajlara girilmesi engellenemez, giriş ücrete bağlı tutulamaz”mış filan geçiniz.

 

Haa, şezlong, şemsiye, duş veya wc ihtiyacı varsa ödersiniz kullanırsınız ama sadece denize giriş durumu bildik ‘barikat’ engelinde.

 

Dört kişilik bir aile işgal edilmiş bölgedeki barikatı aşmak için bir hayli ücret ödemek zorunda.

 

İşte, bu bizim hikâyemiz ancak kaderimiz mi?

 

Çevre ve İçişleri’nden Sorumlu Bakanlar yanında, belediyeler de bu ‘anayasal suçu’ işleyenlere suç ortağı olarak gülücük dağıtmaya devam etsinler.

 

Ya devletin 25 metrelik ve eksik kulvarlı yarı olimpikten bozma ‘eşelenme havuzuna’ ne demeli?

 

Hoş, ne deniz açısından, ne de havuz açısından yaşananlara ses çıkarmayan bizler Amerikalıların milli kahramanı Dünya ve Olimpiyat Rekortmeni Michael Phelps gibi bir yüzücü yetiştirme hayalimiz yok ama en azından yüzme maratonuna ilişkin bir ortak akıl projesinde daha çok yatırım yapsak kadı günah yazar mı?

 

Bu konuda ilk aklımıza gelenlerin başında 1999 yılında Manş Denizi’ni 11 saat 50 dakikalık dereceyle yüzerek geçen ilk Kıbrıslı Türk olan milli yüzücü Osman Akkuş ile milli yüzücüler Caner Aspava, Mehmet Korkut, Cemal Şevket ve Hasan İlker’den oluşan KKTC Aspava Spor Kulübü, Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk erkek Türk takımı olmuştu.

 

E ötesi?

Talebemiz sevgili Doğukan Ulaç, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından İstanbul’da organize edilen 6,5 kilometrelik parkurda; 52 ülkeden, 2 bin 400 yüzücünün kulaç attığı yüzme maratonunda birinci olmuştu.

 

Geçen gün de derste; “İsterim Manş’ı yüzerek geçeyim” cinsinden bir’şeyler mırıldandı çocuğum mahcup bir şekilde.

 

Bu alanda devlet olarak kulüpler merkezindeki Kuzey Kıbrıs Su Sporları Federasyonu’na daha çok destek olmak lazım…

 
Etiketler: İsterim, Manş’ı, Yüzerek, Geçeyim,
Yorumlar
Haber Yazılımı