Yazı Detayı
20 Nisan 2019 - Cumartesi 13:32 Bu yazı 240 kez okundu
 
Türkmen Davası
Güngör Yavuzaslan
yavuzaslan74@gmail.com
 
 

Irak Türkleri Türkiye dışında var olma mücadelesi veren soydaşlarımız. ‘’Mum Kimin Yanan Kerkük’’ ise doğup büyüdükleri topraklarda felaketler yaşayan Irak Türklerin sessiz çığlığını  bize duyurur:

 

‘’Yıktılar kalamızı
Sürdüler balamızı
Daha can boğazdayken 
Çektiler salamızı
Ah Kerkük yüz ah Kerkük
Her zaman yüz ağ Kerkük
Ölseydim düşmeseydim
Men senden uzak Kerkük
Elinde yad elinde 
Öt bülbül yad elinde
Bir diyar mezar olsun
Kalmasın yad elinde
Can Kerkük canan Kerkük
Her söze kanan Kerkük
Kalıpda yardan uzak Mum kimin yanan Kerkük’’


TÜRKMENLER
Bizde Türkmen sihirli kelimedir. Orada Türkmenler var dediğimizde alttan mehteran vururken fona da diriliş müziği koyarlar. Alan pratiğinde ise elinde gücü olmayan Irak’ta yaşayan eğitimli 2 milyon 750 bin Türkmen.

 

Analistlerin ve google yorumcularının her seferinde sayılarını düşürdüğü ilk olarak kağıt üzerinde yok edilmeye çalışılan ‘’BİZİM TÜRKMENLER’’.


Sayfalara yazılacak söz var.Ama bir TÜRKMEN DAVASI VAR, BİR TÜRKMENLERDEN GEÇİNENLER VAR BİRDE GEÇİNENLERDEN GEÇİNEN GEREKSİZLER..


 Bugünlerde Irak Türkmen Cephesi ve Türkmen kurumlarında değişim yaşanıyor. Yeni isimler METAL YORGUNLUĞU olan isimlerin yerini yenileri  alıyor.

 

Damarlarındaki asil kanında ‘’TÜRKMENLİĞİNİ’’ iliklerine kadar yaşayanlara görev düşüyor.

 

Irak gibi zor bir ülkede şucu-bucu olmadan’ ’TÜRK’’ olarak GÖKBAYRAĞIN gölgesinde toplanma zamanı. Irak’ın devlet birliğini savunan Türkmenler ABD ile İRAN’ın bölgesel güç mücadelesinin ortasında sıkışıp kalmamalıdır.

 

Türkiye açısından Irak kuzeyinde halen faaliyetlerine devam eden PKK, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin varlığı ile gayrimeşru referandum sürecinde ayyuka çıkan tablo düşünülürse BEKA açısından kalpleri Türkiye için atan Türkmenler daha çok desteklenmelidir.

 

Şunu asla unutmayalım bugün İstanbul’da boğaza karşı ‘’Ne Mutlu Türküm Diyene’’ deriz, Bakü’de Hazar’ın kenarında göğsümüzü gere gere ‘’BEN TÜRKEM’’ deriz.

 

Yine diğer Türk diyarlarında bağımsız bayrakların gölgesinde haykırırız.Ama Türklüğün  Ortadoğu ateşi ile Kerkük toprağında harmanlandığı yerlerde ‘’MEN TÜRKMENEM’’ demek yaşadığımız asra en anlamlı mesajdır.
 

 
Etiketler: Türkmen, Davası, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı