Home Kıbrıs AB, Kıbrıs’a “200 milyon Euro destek” programını onayladı

AB, Kıbrıs’a “200 milyon Euro destek” programını onayladı

by Editör

Avrupa Komisyonu, Güney Kıbrıs’ın koronavirüsün yayılmasını sınırlamak için getirdiği kısıtlamalar nedeniyle faaliyetlerini askıya almak zorunda kalan şirketleri ve serbest meslek sahiplerini desteklemek için toplam 200 milyon Euro bütçeli iki Kıbrıs planını onayladı. Rum haber kaynaklarından edinilen bilgiye göre komisyon, iki planın Geçici Çerçeve’de belirtilen koşullara uygun olduğunu tespit etti.

Karar şu şekilde:

“Komisyon, TFEU Madde 107 (3) (b) ve Geçici Çerçeve’de belirtilen koşullar uyarınca, bir üye devletin ekonomisindeki ciddi bir rahatsızlığın giderilmesi için iki önlemin gerekli, uygun ve orantılı olduğu sonucuna varmıştır.

Özellikle, (i) destek, tarım ürünlerinin birincil üretiminde faaliyet gösteren şirket başına 225.000 Euro’yu, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği sektöründe faaliyet gösteren şirket başına 270.000 Euro’yu ve diğer sektörlerde faaliyet gösteren şirket başına 1.8 milyon Euro’yu aşmayacaktır. Geçici Çerçeve; ve (ii) yardım 31 Aralık 2021’den önce verilecektir.

Komisyona göre, iki program Devlet Yardımları Geçici Çerçevesi kapsamında onaylandı. İlk program kapsamında, şirketler ve serbest meslek sahipleri, 300.000 Euro’ya kadar (veya 2019’da cirosu 20 milyon Euro’yu aşan oteller için 800.000 Euro) doğrudan hibe almaya hak kazanacak.

Yıllık 15.600 Euro’dan daha az vergilendirilebilir işlemler gerçekleştiren serbest meslek erbabına açık olacak ikinci program kapsamında (Kıbrıs’ta KDV amaçları için bir teşebbüsün kayıt yaptırması gerekmeyen tavan) yardım, doğrudan hibe formları. Her iki program da yararlanıcıların likidite ihtiyaçlarını ele almayı ve salgın sırasında ve sonrasında faaliyetlerine devam etmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır”.

Related Articles

Ajans Cyprus