Home Kıbrıs Afrodit Sahil Sitesi “Yaz için hazır”

Afrodit Sahil Sitesi “Yaz için hazır”

by Editör

KIBRIS ARENA -ÖZEL

Afrodit Sahil Sitesi Direktörü Cihan Erdoğan ve site Müdürü Hakan Tüzel, ülke turizmi açısından pandemi dönemini ve ülkede neler yapılması gerektiğini Kıbrıs Arena Gazetesi`ne değerlendirdi.

‘’Kapalı dönemde müşterilerimize özel hizmetler sunduk’’

Pandemi döneminin ülke turizmine etkileri gün geçtikçe artarken, sürecin etkilerini Afrodit Sahil Sitesi direktörü ve müdüründen dinledik.

****Afrodit Sahil Sitesi Direktörü Cihan Erdoğan, kapalı dönemde müşterilerine özel hizmetler sunduklarını, sitede misafir ettikleri müşterileri için en ufak ayrıntıya kadar düşündüklerini söyledi. Erdoğan, ‘’Şu anda beklediğimiz ev karantinasıdır. Ev karantinasının kararının alınmasını ve Sağlık Bakanlığı`nın belirlediği kurallara göre hayat bulmasını istiyoruz’’ dedi.

***Afrodit Sahil Sitesi Müdürü Hakan Tüzel ise uluslararası firmalarla çalıştıklarını ve siteye  gelecek olan misafirlerin kriterlere uygun şekilde ağırlanacağını dile getirdi.

‘’Yaz için hazırız’’

Soru: Pandemi sürecinden nasıl etkilendiniz?

Erdoğan: ‘’Biz sadece otel değil; aynı zamanda ev alınabilecek siteyiz. Evleri inşa ediyor, satıyor veya kiralıyoruz. Kiralamada otel iznimiz de mevcuttur. Pandemi ilk başladığı zaman burada olan turistlerimiz vardı. Ülkelerin aldıkları kararlara göre ülkeden ayrılanlar da oldu, burada kalmayı tercih edenler de.  Sitemizde ilk kapanış döneminde 154 turist vardı. Sitemizde misafir edeceğimiz turistlerin pasaport bilgilerini kayıt altına aldık.

Her dönemde olduğu gibi bu kapalı dönemde de müşterilerimize özel hizmetler sunduk. Yaşlı insanlarımızın alışveriş yapamayacak durumda olmaları sebebiyle site olarak konaklayan yaşlı misafirlerimize alışverişlerini de biz  gerçekleştirdik. Site dışarısına çıkacak olanların mutlaka dezenfekte, maske takıp, site dışına çıkmaları için bilgilendirmeler yaptık. Sitenin içerisinde de yürüyebilmelerini sağladık. Çünkü hastalığın sporla da bir avantaj yaratabileceğini bildiğimizden dolayı sitemizde oturanlarımızı sıklıkla spora teşvik ettik. Bu dönemde en büyük avantajımız sitemizde 2 Alman doktorumuzun olmasıydı. Doktorlarımız neler yapılması gerektiği hakkında bilgi verdiler. Mutlaka C vitaminine ihtiyaç duyulduğunu belirttiler. Bizde dışarıdan mandalina, limon, portakal, zencefil, nane gibi birçok ürünü aldık ve sitedeki misafirlerimize, ev sahiplerine sunduk. İyi bir dönem geçirdik. Sitemizde vaka çıkmadı. O dönemde Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu açıklamaları sadece Türkçe yapılmaktaydı. Biz Rusça, İngilizce ve İsvecçe gibi dillere çevirdik.

Yurtdışından gelişler halen kapalı olduğundan dolayı geçtiğimiz yazı ‘0’ ile kapattık. Hiçbir turist gelmedi. Şu an bile ülkemize ev karantinası olduğu durumda gelmek isteyen 100’den fazla kişi ev karantinası olması durumunda buraya gelip, evinde kalıp buradaki ekonomiye katkı sağlamak istiyor. Bunun için Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı`na birkaç kez yazılar yazdık. Bunu yapabileceğimizi ve herhangi bir sağlık, güvenlik elemanı tarafımızca karşılayarak buradaki kontrolü sağlayabileceğimizi anlattık fakat onay alamadık. 12 Nisan’dan sonra açılımda ev karantinası olacaksa eğer ev karantinasına gelmek isteyen birçok müşterimiz var.

Şu anda bu yaz için hazırız. Her şeyi gözden geçirdik, tekrardan, sıfırdan bakımlarımızı yaptık ve şu an için turizme hazırız. Ancak yanlış olan bir durum var. Sağlık Bakanlığı hastalık olduğu için Girne ve Lefkoşa’ya ulaşımı kapattığı halde Girne ve Lefkoşa kendi içinde açık bıraktı. Bu bence samimiyetsiz bir kuraldır. Çünkü hastalık oradaysa eğer onları da kendi içinde ayırmak gerekir ki erken sürede bitsin. Hastalık herkes tarafından alışıldı ve hatta herhangi protesto olmamasına rağmen halk artık bazı şeyleri boş bırakmış durumdadır. Bu sezonun açılımın olacağını düşünüyoruz.

Tüzel: Bir çok uluslararası firmayla çalışıyoruz ve istenilen kriterleri uyguluyoruz. Örneğin gelecek olan misafirlerin evlerinin dezenfekte edilmesine özen gösteriyoruz. Apart tarzında da hizmet verdiğimizden gelecek olan misafirlerimiz gelmeden önce tencere tavaların kullanmalarını isteyip istememeleri gibi, evdeki tüm perdeleri, yatakları, şilteleri ilgili mikropların yok olmasına yönelik temizlik yapıyoruz. Normal bilgilendirmenin dışında ülkede Covid-19 kapsamında KKTC’de neler yapıldığı, maske ve dezenfektan, sosyal mesafe gibi önlemlerin alınması hakkında bilgi veriyoruz. Aynı zamanda gelen misafirlerimize etrafı göstermek adına, ören yerlerin kapalı olmasından dolayı birçok noktada bire bir rehberlik verdiğimizden ilgili kişinin mikrobu yaymaması ve korunması açısından gereken önlemleri de alıyoruz. Çalışan ve evlere hizmet veren tüm personellerimiz maske ve eldivenle hizmet veriyor.

‘’Konaklamada herhangi bir sorun yaşamayacağız’’

Soru: Pandemi sürecinin devam etmesi takdirde ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Erdoğan: Pandemi sürecinin son aşılamadan sonra devam etmeyeceği inancındayız. Hastalık dünyanın birçok ülkesinde hastalık normal grip seviyesine çekilmiş durumdadır ve insanlar bu hastalıkla yaşama alışacaktır. Ülkemizin avantajı sıcak olmasıdır. Yazın sıcak olmasıyla, virüsün havada asılı kalma oranın düştüğünü biliyoruz. Geçtiğimiz yaz da bunu gördük. Ülkemiz dışarıya kapalıydı ve biz o dönemi ‘0’ virüs oranı olarak tamamladık.

Tüzel: Şu anda almış olduğumuz önlemler virüs olmasa da devam edebilecek önlemlerdir. Biz zaten daha öncede temizliğe önem veriyor ve profesyonel bir temizlik firmasıyla çalışıyorduk. Özellikle çamaşırları yıkamak ve evlerde kullanılan hafif mikrop öldürücüler değil; ağır mikrop öldürücülerle temizlik hizmeti alıyorduk. Dolayısıyla bizler için herhangi bir değişim olmadı. Sadece el dezenfekte ve maske yoktu. Yeni dünya düzeniyle beraber sosyal mesafeyi de işletir olduk. Önümüzdeki sürecin açılmasıyla beraber bizler konaklayacağımız tüm misafirlerimize karşın önlemlerimizi aynı şekilde devam ettirebilecek ve konaklamada herhangi bir sorun yaşamayacağız. Buradaki önemli nokta açılımın olmasıdır.

‘’Ev karantinasını bekliyoruz’’

Soru: Nisan ayındaki açılım için öngörünüz nedir?

Erdoğan: Şu anda beklediğimiz ev karantinasıdır. Ev karantinasının alınması ve normal bir insan için PCR testi negatif ise ev karantinasına girmesi, daha sonra devletin belirlediği kurallara göre 7-10 gün sonra karantinada kalacağı ve tatile o şekilde başlamasını bekliyoruz. Çift aşılananların doğrudan gelebilmesi yine Sağlık Bakanlığı’nın vereceği bir karardır. Onu bekliyoruz.

Related Articles

Ajans Cyprus