Atakan: Notam yayınlandı ancak kısıtlama konulmadı
Date Added: 23 Şubat 2021, 10:08

Ulaştırma ve Bayındırlık Eski Bakanı Tolga Atakan, yabancı üniversite öğrencilerinin getirilmesiyle ilgili Günaydın Haber Kıbrıs’ta değerlendirmelerde bulundu.

Haber Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Ekmekçi’nin sorularını yanıtlayan Atakan, “Uçuş planı ve karantina uygulamalarına”dikkat çekti. 

Tolga Atakan, ekonominin iyi olmadığını belirterek, “Kendi içimize daha fazla kapanamayız bu nedenle öğrenciler gelmeli ve uçuş sayıları artmalı” dedi.

Atakan, devletin kontrolündeki karantina merkezlerinin kapasitesinin sınırlı olduğuna vurgu yaparak, “Yurtlar mı dahil ediliyor yeni merkezler mi açılacak bunlar anlatılmalı” diye konuştu.

Nisan ve Mayıs ayarlarının üniversiteleri tercih ayları olduğundan bahseden Atakan, “ülke imajı için karantinadaki öğrenciler bu süreci rahat geçirmeli ki tercih yapacak öğrencileri olumsuz etkilemesin” şeklinde konuştu.

 Karantina standartlarının belli olmasından da bahseden Atakan, “ Karantina merkezlerinde güvenlik önlemleri alınmalı. İnternet ve gıda konusunda çalışma yapılmalı” ifadelerini kullandı.

UBP-HP hükümeti döneminde öğrencilerin getirilmesiyle ilgili Kasım ayında bir çalışma yaptıklarını anlatan Atakan, “Türkiye’deki yetkililerle uçuş planlarını yaptık. İstanbul ve Ankara dışından da öğrencilerin gelmesini düşündük. Bu operasyona mutlaka üniversiteler dahil edilmeli bakanlığı yönlendirmeli”dedi.

Öğrencilerin getirilmesiyle ilgili bası endişelerin olduğuna işaret eden Atakan, “Notam yayınlandı ancak kısıtlama konulmadı. Sadece öğrenciler gelecek gerçekçi değil. Uçaklarda sadece öğrencilerin getirileceği ve oturma sayısı ile ilgili düzenleme yapılmalı” diye konuştu.


Ajans Cyprus