Home Kıbrıs Avunduk: “Yerli ürün ve üretim var olmamızın can simididir”

Avunduk: “Yerli ürün ve üretim var olmamızın can simididir”

by Editör

KTSO Başkanı Candan Avunduk 12-18 Aralık “Yerli Ürünler Haftası” nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk 12-18 Aralık “Yerli Ürünler Haftası” nedeniyle yaptığı basın açıklamasında yerli ürün ve üretimin ülkelerin ekonomileri için çok önemli olduğuna vurgu yaparak, özellikle pandemi döneminde bunun çok daha iyi anlaşıldığına dikkat çekerek, “Yerli ürün ve üretim var olmamızın can simidi. Salgın kapılarımızı kapattığında bunun önemini bir kez daha anlamış olduk. Üretimin sığınabileceğimiz en güvenli liman olduğunu gördük” dedi.

KTSO Başkanı Candan Avunduk, Kıbrıs Türk Sanayi Odası olarak her yıl 12-18 Aralık tarihlerinde kutlanan “Yerli Ürün Haftası”nı bu yıl pandemi koşulları nedeniyle kısıtlı kutlandığını belirterek, “Geliştirilmiş üretime dayalı toplum bilinci, bir ülkenin var olduğu topraklarda köklenerek varlığını sürdürmesi ve güçlü bir gelecek vaadi taşır. Geleceğin kurucuları ise bugünün çocuklarıdır. Ağacın yaş iken eğildiği gerçeğinden hareketle, bugünün üreticileri olarak, çocuklarımıza, tüketmekten çok üretmenin önemini anlatmamız ve onlara üretimi sevdirmemiz asli görevimiz olmalıdır. Atatürk’ün dediği gibi, ‘Üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkumdur’” diye konuştu.

Başkan Candan Avunduk, AB’nin dahi pandemi döneminde kuruluş amaçları arasında önemli bir unsur olan birbirleriyle dayanışma ve yardımlaşmadan uzaklaştıklarını belirterek, “Her AB ülkesi kendi kaynaklarını, kendi halkını korumak adına kullanmaya yöneldi. Maske, dezenfektan ve diğer sağlık ürünlerini bir birlerine vermediler. Bu da bize üretme ve kendi kendine yetme kabiliyetinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi” ifadesini kullandı.

Başkan Avunduk, “Yeni nesillere yerli ürün bilinci aşılama ve çocuklara bu bilinç ile tüketim alışkanlıkları kazandırma en önemli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Ancak içinde bulunduğumuz pandemi şartları bu yıl etkinliklere aktif katılım göstermemizi engellemiştir. Bu durum bize bir gerçeği daha göstermiştir ki, ülke salgın nedeniyle dış dünyaya kapılarını kapatmak zorunda kaldığında yerel ve yerli üretim can simidi olmuştur. Oda olarak 2020 yılı içerisinde halkımıza yerli ürün ve üretimin önemini vurgulayacak çalışmalarımız oldu. ‘elden ele’ sloganıyla yaptığımız çalışmalardan olumlu geri dönüşler almak bizleri çok mutlu etti” dedi.

Candan Avunduk, haftanın yerel ve yerli ürüne inanıp güvenen, tüketen ile üreten herkese kutlu olmasını diledi.

Related Articles

Ajans Cyprus