Biyografi
Bu biyografi 2389 kez okundu
İsmet Kotak
Siyaset-Devlet Adamı
 
 
 
 

Siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan, bürokrat (D. 1939, Gazimagosa / Kıbrıs - Ö. 11 Eylül 2011). Namık Kemal Lisesi ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu.

 

Öğrencilik yıllarından başlayarak gazetecilik yaptı; muhabir ve yazar olarak Hür Söz, Akın, Halkın Sesi, Bozkurt ve Zafer gazetelerinde çalıştı. Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürlüğü de yaptı

 

Türkiye basınında, muhtelif yayın organlarında haber ve makaleleri yayımlandı. Haftalık haber ve yorum dergisi Olay’ın Genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Kıbrıs’ta çeşitli kültür ve gençlik örgütleri kurarak başkanlıklarını üstlendi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kıbrıslılar Birliği’nin (Kıbrıs Türk Mülkiyeliler Birliği) de kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yürüttü.

 

Magosa Türk Kooperatif Bankası Müdürlüğü, Çalışma, Kooperatif, Rehabilitasyon ve İskân İşleri Üyeliği (Bakanlığı) görevlerinde bulundu. 1976 ve 1981 genel seçimlerinde mağosa milletvekili seçildi. 6.12.1983'te oluşan Kurucu Meclis Üyesi'ydi. DHP Genel Başkanlığı yaptı. Evli üç çocuk babasıydı.

 

Sanayi ve Kooperatier Bakanı olarak hükümette görev aldı. 1983’te oluşan Kurucu Meclis’te de üyelik yaptı.

 

Ölümünden sonra, 2012 yılında  “Şu Bizim Kıbrıs 1: Unutulan Tarihi Gerçekler” adlı kitabı yayımlandı. 

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: İsmet, Kotak,
Haber Yazılımı