Home Dünya Çin’den gelen son dakika haberi gündem oldu! ‘Koronavirüs Wuhan’da başlamadı..’ DSÖ’den jet açıklama..

Çin’den gelen son dakika haberi gündem oldu! ‘Koronavirüs Wuhan’da başlamadı..’ DSÖ’den jet açıklama..

by Editör

Koronavirüs salgını dünyada yayılmaya ve can almaya devam ederken virüsün kaynağı konusundaki tartışmalar da sürüyor. Çinli bilim insanlarının yaptığı açıklama dünyayı şoke etti. Çinli uzmanlar koronavirüsün bugüne kadar iddia edildiği gibi Çin’in Wuhan kentinden değil başka bir ülkeden yayıldığını söyledi. Bu iddialar koronavirüsle ilgili bildiğimiz her şeyi değiştirebilecek nitelikte. DSÖ ise Çin’in bu iddialarına jet yanıt verdi.

Çin bir kez daha koronavirüs salgınıyla ilgili iddiaları yüzünden dünyada gündem oldu. Yapılan açıklamalar bu kez oldukça ciddi!

Deyim yerindeyse dünyaya diz çöktüren Kovid-19 salgınında bilanço ağırlaşmaya devam ediyor. Dünya genelinde vaka sayısı 62 milyona yaklaşırken virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 buçuk milyona yaklaştı.

Salgını bitirecek aşılarla ilgili çalışmalarda sona yaklaşılırken virüsün kaynağı ve nasıl yayıldığıyla ilgili tartışmalar da hala devam ediyor.

Dünya koronavirüsle ilgili ilk haberleri almaya başladığında virüsün Çin’in Wuhan kentindeki hayvan pazarlarında görüldüğü ve dünyaya buradan yayıldığı söylendi. Salgınla ilgili bugüne kadar da bu bilgi üzerinden hareket edildi.

Çinli bilim insanları ise dünyayı şoke eden bir iddia ortaya attılar. Salgının kaynağının Wuhan kenti ve Çin olmadığını açıklayan bilim insanları bambaşka bir ülkeyi hedef gösterdiler.

Çin Bilimler Akademisi’nden bir ekip, virüsün muhtemelen 2019 yazında Hindistan’da yaşanan sıcak hava dalgası sırasında ortaya çıktığı iddia etti.

Çinli uzman ekibi, koronavirüsün kirli su yoluyla hayvanlardan insanlara geçtiğini iddia etti. Uzmanlar bu iddialarını hayvanlardan insanlara virüs bulaşması durumunun sıcak havalarda hem hayvanların hem de insanların aynı su kaynaklarını kullanması durumunda görüldüğü teziyle destekliyor.

Çin daha önce de koronavirüsün merkezi olmadıklarını iddia ederek virüsün ABD’den ve İtalya’dan yayıldığını ortaya atmıştı.

Çinli uzmanların iddiası virüsün mutasyonuna dayanıyor. Bilim insanlarına göre virüsün kökenini uğradığı mutasyonları geriye doğru takip ederek bulmak mümkün.

Tüm hücreler gibi virüsler de çoğaldıkça mutasyona uğruyor, yani kendilerini her kopyaladıklarında DNA’larında küçük değişiklikler meydana geliyor.

Bilim insanları, bu nedenle en az mutasyona sahip numuneyi bularak virüsün orijinal versiyonunun izlenmesinin mümkün olması gerektiğini savunuyor.

Çinli uzmanların araştırmasına göre, bu yöntem kullanıldığında Wuhan’da bulunan virüsün orijinal virüs olmadığı ortaya çıkıyor ve bunun yerine dokuz ülke şüpheli konumuna düşüyor

Related Articles

Ajans Cyprus