Home Kıbrıs ‘Covid-19 ve Kadının Ekonomideki Yeri’ konulu webinar gerçekleşti

‘Covid-19 ve Kadının Ekonomideki Yeri’ konulu webinar gerçekleşti

by Editör

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, KTTO Kadın Girişimciler Komitesi ve Ekonomi Gazetesi Facebook sayfalarından canlı yayınlanan webinarda Covid-19’un kadın istihdamı üzerindeki etkilerinin yanı sıra ülkemizde kadının ekonomideki yeri, girişimcilik ve kadınların kümelenmesi konuları irdelendi.

Ekonomi Bölümü Öğretim Görevlisi  Fatma Güven Lisaniler ve YAGA Direktörü Ebru Kaptan’ın konuşmacı olarak yer aldığı  etkinliğin açılış konuşmasını KTTO Kadın Girişimciler Komitesi Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç gerçekleştirdi. Webinarın moderatörlüğünü ise Kadın Girişimciler Komitesi üyelerinden Faika Öznaçar yaptı.

Öznaçar, kısa süre önce KTTO bünyesinde kurulan KTTO Kadın Girişimciler Komitesi’nin büyük bir motivasyonla çalışmaya  başladığını,  kadın özelinde,  kadının ekonomideki konumunu güçlendirme anlamında çaba ortaya koymak istediklerini belirtirken, komitenin kadını her alanda destekleyerek özellikle iş dünyasındaki statüsünü, bilincini  üretkenliğini geliştirmek, ülke ekonomisine katkısını sağlamlaştırmak için bizzat faaliyetlerde bulunmak, ayrıca bu hedefleri içeren  faaliyetleri desteklemeyi amaçladıklarını belirtti.

“FARKINDALIK YARATMAK İSTİYORUZ”

KTTO Kadın Girişimciler Komitesi Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç ise Covid-19’un sadece bir sağlık pandemisi  olmadığını aynı zamanda toplumumuza ve ekonomimize, sosyal yaşantımıza ciddi şoklar yaşatan bir pandemi olduğunu ve bu pandemiye olan yanıtımızda da bir çok ekonomik konuyu konuşmuş olsalar  da kadınların ekonomideki yeri veya kadınların pandemiden nasıl etkilendiklerinin yeterince gündemde olmadığını, dolayısı ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle de ‘COVID – 19 ve Kadının Ekonomideki Yeri’ni uzmanlarla birlikte irdelemek istediklerini, farkındalık yaratmak istediklerini,  belli tesbitlerde  bulunarak çözümlere ulaşmak istediklerini belirtti. Gürtunç, toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşabilmemiz için erkeklerin de kadınlarla birlikte gerekli desteği görerek birer değişim ajanı olmaları gerektiğini vurguladı.

Related Articles

Ajans Cyprus