Home Kıbrıs CTP: Meclis’teki “göstermelik” toplantıya katılmayacağız

CTP: Meclis’teki “göstermelik” toplantıya katılmayacağız

by Editör

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), pazartesi günü, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Mecliste milletvekillerini bilgilendirme toplantısına katılmayacağını açıkladı.

CTP’den yapılan yazılı açıklamada, Cenevre’de 5+1 toplantısında yaşanan gelişmeler hakkında bilgi vermesi için düzenlenecek toplantıya, Tatar’ın, süreçte saygı sınırlarını aşan tavır sergilediği gerekçesiyle katılmayacağını açıkladı.

Açıklamada, Kıbrıs Rum siyasi parti temsilcilerinin Cenevre’de olacağı toplantının çok öncesinde duyurulduğu, ancak Kıbrıs Türk siyasi partilerine katılabilecekleri Cenevre toplantısına çok kısa bir süre kala bildirildiği; Cenevre öncesinde Meclis’te yapılması planlanan bilgilendirme toplantısının da pandemi gerekçesiyle iptal edildiği kaydedildi.

“ÖNERİ SUNULACAĞI HABERLERİNE SN. TATAR ‘ASPARAGAS’ DEDİ”

Cenevre’deki gelişmelerin Parti açısından bardağı taşırdığını kaydedilen açıklamada, “Sn. Tatar’ın siyasi parti temsilcileriyle gerçekleştirdiği ilk toplantıdan önce, Kıbrıs Türk tarafının altı-yedi maddelik bir öneri sunmaya hazırlandığı basında haber olarak yer almıştır. 

Haberin yayımlanmasından sonra yapılan toplantıda bunun doğru olup olmadığı siyasi parti temsilcileri tarafından sorulmuş ancak Sn. Tatar bu haberin ‘asparagas’ olduğu bilgisini vermiştir. Oysa toplantının ertesi günü Kıbrıs Türk tarafı masaya gerçekten de altı maddelik bir öneri sunmuş, Cenevre’de bulunan siyasi parti temsilcileri bu önerileri de basından öğrenmek zorunda bırakılmıştır” denildi. 

Related Articles

Ajans Cyprus