Home Yaşam-MenüYaşam Cuma Günü Ölü Olarak Kıyıya Vuran Fokun Nekropsisi Gerçekleştirildi.

Cuma Günü Ölü Olarak Kıyıya Vuran Fokun Nekropsisi Gerçekleştirildi.

by Editör

DoğaPark bünyesinde Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsüne bağlı Yaban Hayat Hastanesi ve Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirilen nekropsiye Hastane Başhekim’i Vet. Dr. Tayfun Çanakcı’nın yanı sıra Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Doç. Dr. Wayne Fuller ve KKTC Veteriner Dairesi’nden Vet. Dr. Neslihan Öznur katıldı.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TUDAV)’dan Vet. Dr. Erdem Danyer ile Vet. Hekim Isil Aytemiz Danyer de nekropsiye çevrimiçi olarak katılım gösterdiler.

KKTC Çevre Koruma Dairesi’nden Doç. Dr. Nazım Kaşot ve biyolog Sema Karahan Tuncan, KKTC Hayvancılık Dairesi’nden Su ürünleri mühendisi Ugur Selin Sencer ile Biyologlar Derneği, KKTC Avcılık Federasyonu, Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği ve SPOT – Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti temsilcileri de nekropsiye gözlemci olarak katılımda bulundular.

İlk belirlemelerde hayvanın bulunduğu zaman 1 haftadan uzun süredir ölmüş olduğu anlaşıldı. İlk bakışda makroskopik incelemede net olarak ölüm sebebi belirlenememekle birlikte, ölüm nedenini belirlemeye yönelik dokulardaki bozulmanın izin verdiği ölçüde parazitolojik inceleme, bakteriyolojik inceleme, virolojik inceleme ve histopatolojik inceleme için doku örnekleri alındı. Ayrıca DNA izolasyonu ve yaş tayini için örneklemeler yapıldı.

Günümüzde birçok vakada nekropsinin makroskopik bulguları sonuç vermemekle birlikte, ölüm nedenine yönelik çalışmalar mikroskopik ve laboratuvar yöntemlerle yürütülerek netlik kazanabilmektir. Tam nekropsi raporu tüm bilimsel incelemeler sona erdikten sonra açıklanacaktır.

Related Articles

Ajans Cyprus