Home Kıbrıs DAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kömürcügil, dünyadaki en etkili bilim adamları listesinde yer aldı

DAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kömürcügil, dünyadaki en etkili bilim adamları listesinde yer aldı

by Editör

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kömürcügil, ABD Stanford Üniversitesi tarafından açıklanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları“ listesine girme başarısını gösterdi. Söz konusu listede, 2019 ve 2020 yıllarında farklı bilim dallarında dünyanın en fazla atıf alan 160 bin bilim insanları yer alıyor.

   Prof. Dr. Hasan Kömürcügil, “Elektrik-Elektronik Ana Bilim” dalında 87,611 bilim insanının arasından yüzde 2’lik dilime 356’ıncı olarak girip, büyük bir başarıya imza attı.

 “En Etkili Türk Bilim İnsanları” listesinde dördüncü sırada

 Söz konusu listeye tüm bilim dallarında Türk üniversitelerinden giren bilim adamlarının sayısının 614 olduğu bildirildi. Prof. Dr. Hasan Kömürcügil, “Elektrik-Elektronik Ana Bilim” dalında “En Etkili Türk Bilim İnsanları” listesinde 4’üncü sırada yer aldı.

Geliştirdiği yöntem, Güney Kore’deki “Yüksek Hızlı Tren Hattı”nda kullanılıyor

   100’den fazla dergi ve konferans yayını bulunun Prof. Dr. Hasan Kömürcügil’in geliştirmiş olduğu bir yöntem, şu anda Güney Kore’nin yüksek hızlı tren hattının Okcheon istasyonunda kullanılıyor.

   Ayrıca, Prof. Dr. Hasan Kömürcügil Merkezi ABD’de bulunun Elektrik-Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE) bünyesindeki 2 derginin (IEEE Transactions on Industrial Electronics ve IEEE Transactions on Industrial Informatics) editör yardımcılığını sürdürüyor.

Related Articles

Ajans Cyprus