Home Kıbrıs Deniz Gürgöze yazdı: UBP artık çıkar partisi mi?

Deniz Gürgöze yazdı: UBP artık çıkar partisi mi?

by Editör

Demokrasi; siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimidir. Dün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi’nde demokrasi şöleni yaşandı diyenlere bunu hatırlatmak isterim. UBP içerisinde yaşanan bu olay demokrasi değil, tamamen hazımsızlık olayıdır. Hazmedilmeyen bazı yaşanan olaylar, vekil ve bakanlar tarafından sandığa yansıtıldı. Aslında bu bize parti disiplininin yerlerde olduğunu bir kez daha gösterdi.

UBP içerisinde hiç bu kadar entrika yaşanmamıştır. Aslında entrikadan öte bir takım çıkar çatışmalarının güç birliği ile yaşanan bu süreç, Resmiye Canaltay’ın Meclis Başkanlığınının reddedilmesi ile bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır.

UBP’li vekil ve bakanlar, dün gerçekleştirilen Meclis Başkanı seçme eyleminde kozlarını paylaşmış ve tek aday olan Resmiye Canaltay’ı seçmeyerek kaosa oynamıştır. Görünen o ki hesaplaşmalar bitmemiştir. Özellikle son zamanlarda yaşananlardan sonra UBP’li vekil ve bakanlar kendi özgür iradesi ile bazı yönleri değiştirme kararı almışlardır.

Bu bir parti disiplinsizliği ve utançtır. Başbakan Ersan Saner’in parti içerisindeki gücünün sorgulandığı bu seçim şunu ortaya koymuştur ki Sayın Ersan Saner parti içerisinde tam anlamı ile etkin değildir. Parti içerisinde alınan önce ki kararları hiçe sayanlar, kişisel çıkarları doğrultusunda hareket etmiştir. Bu da bize gösteriyor ki bazı vekillerin ve bakanların hesaplaşma süreci de bitmemiştir, bitmeyecektir. Bugün baktığımız zaman bu ülkenin en büyük partisi olan UBP, artık bir takım kişilerin çıkarları yüzünden çizgisinden çıkmaya başlamıştır.

Ne üzücüdür ki bazı vekillerimiz ve bakanlarımız kullandıkları oyu fotoğraflama gereği duymuştur. Çok anlamsız bulduğum bu davranışın neden yapıldığını anlamak için çaba sarfetmeye gerek yok. Birileri fotoğraf çekerek daha sonra da oyunu yakmış olabilir. Bilindiği üzere 3 çekimser, 5 de geçersiz oy kullanılmıştır. 5 geçersiz oy da ‘’işte fotoğraf çektim tamamdır’’ demek değildir. Birileri bizim aklımızla oynarken herkesin de her şeyin farkında olduğunu bilmesi gerekir.

Deniz Gürgöze

Related Articles

Ajans Cyprus