Home Dünya Doğu Türkistan’ın Barın Kasabasında Yaşanan Soykırımın 31. Yıl Dönümü

Doğu Türkistan’ın Barın Kasabasında Yaşanan Soykırımın 31. Yıl Dönümü

by Editör

Sürgündeki Doğu Türkistan Başbakanı İsmail Cengiz yazılı bir açıklama yaparak, Çin güvenlik güçlerinin 1990 yılı 5 ve 6 Nisan tarihlerinde Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında ağır silahlarla gerçekleştirdiği baskın neticesinde yüzlerce masum insanın öldürüldüğünü ve binlerce insanın da tutuklanarak kamplara ve cezaevlerine sevk edildiğini söyledi.

Cengiz yazılı açıklamasının devamında; “Bundan 31 yıl önce, mübarek Ramazan ayında aile planlaması adı altında başlatılan doğum yasağı siyaseti çerçevesinde yapılan zorunlu kürtajların durdurulması gibi haklı insani taleplerini dile getirmek amacıyla cami çıkışında sokağa dökülen masum halk orantısız güç kullanılarak susturulmak istenmiştir. Halkın baskılara ve hakaretlere direniş göstermesi üzerine bölgeye gönderilen 22 bin 750 silahlı askerin olduğu tanklı birlik Barın kasabasını abluka altına almış, hareket eden her canlı yok edilerek, masum halkın insani talepleri susturulmuştur… Yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı Kaşgar’a bağlı Barın’da kaç kişinin öldüğü, kaç kişinin tutuklandığı konusunda aradan geçen 31 yıla rağmen elimizde bilgi mevcut değildir.

Ancak Barın direnişini gerçekleştiren Zeydin Yusuf, İshak Hoşur, Muhammad Turdi, Muhammad Tursun başta olmak üzere şehitlerimizin direnişi Doğu Türkistan’ın bağımsızlık mücadelesinin altın sayfalarında yerini almıştır. Vakti geldiğinde; direnişe katılanları Çin polisine ihbar ederek Kanada’ya kaçan Muhtar gibi münafıkların cezası kesilecek ve şüphesiz şehitlerimizin intikamı alınacaktır.” Dedi.

Related Articles

Ajans Cyprus