Home Kıbrıs Dr. Ahmet Savaşan: “Hayat Farklılıklarla Daha Güzel”

Dr. Ahmet Savaşan: “Hayat Farklılıklarla Daha Güzel”

by Editör

Kıbrıs Sağlık Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan yazılı bir açıklama yaparak; “Down sendromlu bireylerin hayata sıkı sıkı sarılmalarını sağlamak için mücadele etmeliyiz.” dedi

Dr.Savaşan şöyle devam etti;

Down sendromlu bireylerin sevgileri saf ve gerçektir. Onların kaliteli eğitim almaları ve ailelerinin de vermiş olduğu özveriler ile pek çok şeyin üstesinden gelebileceklerini biliyoruz.

Son 40 yılda Dünya’da uygulanan çeşitli eğitim ve terapilerle hem öğrenme hem de bağımsız yaşam seviyelerindeki artışın müthiş sonuçlar doğurmuştur.

Unutmamamız gerekir ki down sendromlu bireyler insanları karşılıksız seven, yalan söylemeyen ve sadece sevilmeyi hak eden bireylerdir. Sosyalleşmelerini sağlayarak onların bakış açılarını, yaşam tarzlarını olumlu yönde geliştirmelerini sağlamak hepimizin görevidir.

Onlarla hayat daha anlamlı, daha renkli ve daha eğlencelidir. Down sendromlular yılda bir gün ile değil her gün hatırlanmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nün toplumumuzun her ferdinde bu kardeşlerimize yönelik farkındalık oluşturmasını temenni ediyorum.

Related Articles

Ajans Cyprus