Home Yaşam-MenüYaşam Dr. Ülvan Özad : Kuzey Kıbrıs’ın Merkezinde Geleceğe Uzanan Bir Turan Nişanı

Dr. Ülvan Özad : Kuzey Kıbrıs’ın Merkezinde Geleceğe Uzanan Bir Turan Nişanı

by Editör

Koronavirüs pandemisi sebebi ile gezmenin, görmenin zorlaştığı bu günlerde sizleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’nın alışveriş ve eğlence merkezi haline gelmiş, Dereboyu’nda bir gezintiye davet ediyorum.

Yıllarca iki tarafında binalar inşa edilmiş caddede yürürken bir heykel, bir sanat eseri çarpıyor gözünüze, böyle fark ediyorsunuz KKTC’nin yerli ve milli arabası GÜNSEL’in tanıtım mağazasını. Yıllarca özellikle sanayi ve teknoloji alanında çeşitli ambargolara maruz kalmış Kıbrıslı Türklerin başarı hikayesidir, bütün dünyaya “siz bizi görmezden gelseniz de biz varız, yaşıyoruz ve üreterek var olmaya devam ediyoruz” demenin en güzel örneğidir GÜNSEL araba.

Alt kata indiğinizde ise herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet veren bir modern sanat merkezi karşılıyor sizleri. Kuzey Kıbrıs’ı daha önce gezmiş olanlar bileceklerdir, çeşitli arkeoloji alanları ve eski eser müzeleri olmasına rağmen, özellikle KKTC kurulduktan sonra açılmış modern sanat merkezlerine hasret bir ülkeydi KKTC. İşte bu noktada, çok ince bir düşünce ile tasarlanmış, muhteşem bir merkez karşılıyor sizleri. Dünyada var olan farklı Türk ülkelerinden çeşitli sanatçıların eserleri bu merkezde bir araya getirilmiş ve adeta bir “Turan Modern Sanat Merkezi” yaratılmış. Türklüğün KKTC’nin ötesinde, dünyayı sarıp sarmalayan bir aile olduğunu fark ediyorsunuz. Farklı teknikler kullanılarak yaratılmış onlarca tablo içerisinde nice Türk ülkelerinin tarihlerini, coğrafyalarını gözlemleyebiliyorsunuz. “İnsanın soyu ile gurur duymasının daha güzel bir yolu var mıdır?” diye düşünüyorsunuz.

Gılgamış’ı, Manas’ı, Ergenekon’u, Peygamber müjdesi ve Osmanlı yadigarı Kıbrıs’ın modern tasvirlerini görüyorsunuz tablolarda. Büyük bir bütünün çok değerli bir parçası olduğunuzu fark ediyorsunuz. Kuzey Kıbrıs’ta ve dünyada binlerce insanın hayatına dokunmuş, Yakın Doğu oluşumunun yaratıcısı Suat Günsel, Kıbrıs’ı aşan vizyonu ile adeta bir heykeltraş gibi işte böyle bir hediye tasarlayıp yaratmış hem Kıbrıs Türk halkına hem de bütün Türk dünyasına.

Yolunuz bir gün Lefkoşa’ya düşerse GÜNSEL’in mutlaka misafiri olun ve alt kattaki modern sanat merkezinde Türk’ün binlerce yıllık şanlı tarihinde kısa bir gezinti yapıp, üst katta da Türk’ün geleceğe uzanan, yazmakta olduğu tarihi ile, tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanan GÜNSEL arabaları ile tanışın. Tarihimizi yerli halka ve turistlere, bu muhteşem birliğimizin sanat ile taçlandırıldığı nice merkezlerin ilki olma görevini üstlenen bu modern sanat merkezinden daha güzel anlatabilecek bir yol düşünülemez. Unutmayalım, tarihimize ve coğrafyamıza bizler sahip çıkıp tanıttıkça daha güçlü oluruz, biz oluruz…

Related Articles

Ajans Cyprus