Home Kıbrıs Dursun Oğuz: Halka daha ucuz balık sunulacak

Dursun Oğuz: Halka daha ucuz balık sunulacak

by Editör

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, balıkçılıktan daha fazla gelir elde edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Altyapıları çözdükten sonra barınakların modernizasyonu yapılacak; halka daha fazla ve daha ucuz balık sunulacak” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, BRT’de yayınlanan Manşet Artı programına telefonla katılarak değerlendirmelerde bulundu.

Balıkçı barınaklarının durumuna ilişkin bilgi veren Bakan Oğuz, birçok barınakta iyileştirmeler yaptıklarını anlattı. Bir kısım barınaklara da 2021 yılında müdahale edip iyileştirme yapma hedefinde olduklarını kaydeden Oğuz, balıkçılıktan daha fazla gelir elde edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Dursun Oğuz,“Balıkçılıktan daha fazla gelir elde edilmesi gerekiyor. Altyapıları çözdükten sonra barınakların modernizasyonu yapılacak ve halka daha fazla ve daha ucuz balık sunulacak” dedi. Oğuz, balıkçı barınaklarının kullanımının balıkçı birliklerine devredilmesi için çalışmaların ise sürdüğünü ifade etti.  

Yağmur sularının korunamadığı yönünde basında çıkan eleştirileri de yanıtlayan Dursun Oğuz, tarımsal, hayvansal ve diğer tüm üretim alanında suyun öneminin tartışmasız olduğunu vurguladı. Oğuz, “Su varsa üretim de var. Yağmur suyu Allah’ın bir nimeti ancak sel şeklinde gelmesi zarara da yol açabiliyor. Zarara yol vermeden depolanması ve yer altı sularını beslemek için değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Ülkede geçmişte göletler inşa edildiğini ancak uzun yıllardır bu konuya el atılmadığını söyleyen Dursun Oğuz, göreve geldikten sonra dere yataklarının ve göletlerin temizlenmesi ile ilgili çalışma başlattıklarını anlattı. Oğuz, Gazimağusa bölgesinde bir yerde suyun denize aktığını ancak bunun bölgedeki mevcut göletlerin dolmasından kaynaklandığını belirtti. 

Oğuz, Türkiye’den ekiplerin gelerek KKTC su master planının çıkartılacağını da söyledi. Oğuz,“74 öncesi yapılan bentler var ama işlevselliğini yitirdi. Bunları yeniden işler hale getirmek için çalışmalar var. Bütün bunları bir plan dahilinde yapmak lazım. Türkiye’den ekip gelecek, göletler, dere yatakları ve yağmur suları dahil KKTC su master planı çıkartılacak” diye konuştu Bakan Oğuz, Su Dairesi’nin güçlendirilmesi gerektiğine de vurgu yaparak, ekskavatörü dahi bulunmayan Su Dairesi’nin araç gereç ve personel olarak güçlendirileceğini söyledi.

Related Articles

Ajans Cyprus