Home Kıbrıs Ekonomik Destek Paketi açıklanıyor… – Kıbrıs Haber Ajans

Ekonomik Destek Paketi açıklanıyor… – Kıbrıs Haber Ajans

by Editör

Başbakan Ersan Saner açıklama yaparken, Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ve Turizm ve Kültür Bakanı Fikri Ataoğlu hazır bulundu.

Tüm partilerle icraat hükümeti kurmak için girişimlerde bulundum ancak hükümeti kuramayınca görevi iade ettim.

Benden sonra görevi alan CTP’de hükümet kurma görevini iade etti. Hükümet kurma görevi tekrar UBP’ye verilince azınlık hükümeti kuruldu.

Hükümete geldiğimiz günden beridir dünyada vaka ve ölüm sayısı artmıştır. son 50 günde 33 milyon kişi bulaşa yakalandı ve 670 bin kişi hayatını kaydetti.

Vaka sayılarında yüzde 46 ölümlerde ise yüzde 42. vaka sayısı 2500 ve hayatını kaybeden sayısı 14’tür. KKTC’nin dünya ile mukayese edildiğinde yerinin belli olması için bu noktaya dikkat çektim.

Önce kısmı ardından tam kapanma kararı alındı.

Bütçeyi geçirdik ve Türkiye ile mali ve ekonomi protokolü imzalamak için adımlar attık.

10 milyar TL bütçenin 2 milyarının Türkiye tarafından karşılanacak olması önemlidir.

Uzmanlarla salgınla mücadelede görüş birliği içindeyiz. Dünyadaki uygulamaları takip ediyoruz. Acil Durum Hastanesini devreye aldık ve 500 yataklı Lefkoşa Devlet Hastanesi ile ilgili adımlar atıldı. Sağlık çalışanlarının istihdamı için  yazılı sınav yapıldı. 43 hemşirenin ve 10 doktorun göreve başlaması için adımlar atılmıştı

Verilen yetkiyle yerel yönetimlerde denetimlere dahil edildi. İlçe emniyet kurulları toplanmıştır. Türkiye’den bugüne kadar 40 bin aşı geldi. Türkiye’nin bize gönderdiği aşı, kendi illerine gönderdiği birçok ilden fazladır. Güney Kıbrıs’tan 2 bin aşı gelmiştir. Aşıların gelmesiyle ekonominin önünü açmak istiyoruz. 500 bin adet aşı gelmesi durumunda 1 buçuk aydı toplumu aşılayabiliriz.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulundan gelen öneriler doğrultusunda tüm ilçelerde sokağa çıkma yasağı 10 Şubata kadar uzatıldı.

KKTC’de uygulanacka olan kısmi sokağa çıkma yasağı kurul tarafından bugün aldıkları karar doğrultusunda ilçeler arasında giriş çıkış yapılmayacak.

Reel sektöre katkı sağlayarak sektörün ayakta durmasını amaçlıyor.

2020’de verilen sigorta prim desteği 2020 Şubattan geçerli olmak üzere Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

Ayrıntılar geliyor…

Related Articles

Ajans Cyprus