Home Kıbrıs Emrah Yeşilırmak’tan HES kodu uygulaması önerisi

Emrah Yeşilırmak’tan HES kodu uygulaması önerisi

by Editör

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Türkiye’de uygulanan HES kodu uygulaması gibi bir uygulamanın ülkemizde de uygulanması önerisinde bulundu.

Yeşilırmak’ın söz konusu paylaşımı şöyle:

Merhaba Arkadaşlar,

Biraz uzun bir yazı olacak ama okumanızı tavsiye ederim.

Türkiye ziyaretimizde bire bir yaşadığım ve tecrübe edindiğim bir durumu sizlerle paylaşmak isterim. Türkiye Cumhuriyeti Covid 19 mücadelesi kapsamında geliştirdiği ve uygulaması ZORUNLU olan bir uygulamayı hayata geçirdi. Peki nedir bu uygulama ve ne işe yarar?

Hayat Eve Sığar ( HES kodu uygulaması )

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Ayrıca Covid-19 olan ya da temaslı olan vatandaşların toplu ulaşım aracı kullanmasını ve işyerlerine girilmesini engelleyen bir uygulamadır.

Covid-19 mücadelesi kapsamında böylesine büyük bir nüfusa sahip ülke bu uygulama kullanılıyorsa biz neden böyle bir uygulama geliştirip hayata geçirmeyelim ki !!

Memleketimiz de böyle bir uygulamayı yazacak ve hayata geçirecek 100’lerce yazılımcımız var. Hatta bu uygulamaya ek olarak 7  8 günlük pcr zorunluluğu getirilirse bütün işletmeler açılır ve pcr yaptırmayan vatandaşlarımız hiçbir işyerine, kurum ve kuruluşa giremez. Böylelikle aynı zamanda otomatik taramayı da hayata geçirmiş oluruz. Bununla birlikte işyerlerinde tutulan kayıtlara de gerek kalmaz, çünkü uygulama içerisinde gittiğiniz her yer ve işletmeler kayıt altına alınmaktadır. HES kodu uygulaması veya buna benzer basit, kullanışlı bir uygulamanın hayata geçmesi 15 günü almaz düşüncesindeyim. Eğer bu süre içerinde bu uygulama hayata geçerse tüm ekonomik çarklar dönmeye başlar. Küçük bir ölçeğe sahip olduğumuz için herkesin bu uygulamayı kullanması çok basittir ve kullanışlı olacağı düşüncesindeyim.

Özetle sevgili dostlarım, böyle bir uygulamayı hayata geçirebilirsek hiçbir işyerini kapatmamiza gerek kalmadan ülke içerisinde yaşamsal ve ekonomik döngümüzü sürdürebiliriz.

Alınacak Pcr test ücretleri de pcr fonu oluşturabilir. Bu fon da özel sektör ve covid 19 mücadelesi kapsamında kullanılabilir.

Umarım bu anlattıklarımı covid 19 mücadelesi bağlamında mantıklı ve yerinde bulursunuz. Bu anlattıklarıma ekleme, ilave veya çıkarma yapabilirsiniz.

Ben yazılımcı olsaydım böyle bir program yazar ve devlete hibe ederdim.

Saygılarımla,

Related Articles

Ajans Cyprus