Home Kıbrıs Erdoğan Sorakın: “Tek çözüm yolu federasyon”

Erdoğan Sorakın: “Tek çözüm yolu federasyon”

by Editör

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, sosyal medya paylaşımı ile ‘tek çözüm federasyon’ vurgusu yaptı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, uluslararası camiada güven duyulan, itibarlı bir ülke olmanın tek yolunun, uluslararası gerçekler temelinde yapılan siyasetle kazanılmakta olduğunu belirtti.

Sorakın, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, Kıbrıs sorununun tek çözümünün, BM Parametreleri temelinde oluşacak olan federasyon modeli olduğuna vurgu yaptı.

Sorakın’ın paylaşımı şöyle:

“Uluslararası camiada dış ilişkiler bağlamında güven duyulan, itibarlı bir ülke olmanın tek yolu, uluslararası gerçekler temelinde yapılan siyasetle kazanılmaktadır. Bu kişiler için de geçerlidir. Maceracı, duygusal veya dün dündü, bugün bugündür siyaseti ile bir yerlere varmak mümkün değildir. Bu siyasetle ülke olarak da kişi olarak da güvenirliliğinizi kaybedersiniz, uluslararası ilişkilerde prestijiniz sıfırlanır.

Kıbrıs sorunu herkes tarafından uluslararası bir sorun olarak değerlendirilmektedir. Bu sorunun tek çözümü ise yıllar içerisinde oluşan ve iki toplum ile garantör devletler tarafından kabul gören BM Parametreleri temelinde oluşacak olan federasyondur. 60-70 yıl öncesinin taksim tezi ile zik-zak siyaseti, güven bunalımı yaratmanın ötesinde bizleri bir bilinmezlik içerisine ve kaosa sürükleyecektir. Empati yapmayı da asla unutmayınız.”

Related Articles

Ajans Cyprus