Home Kıbrıs Erhürman: “Turizm çalışanları hala önünü göremedi”

Erhürman: “Turizm çalışanları hala önünü göremedi”

by Editör

Meclis Genel Kurulunda daha sonra güncel konuşmalara yer verildi. 
Bu bölümde ilk olarak CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman mali protokolle ilgili güncel konuşma yaptı. 
Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın geçmişteki protokollerle ilgili konuşmasına ithafen kendi hükümet dönemlerinde yapılan eleştirilere işaret etti.
Arıklı’nın muhalefetin desteğine ihtiyaç olduğunu söylediğini, zaten ortada bir azınlık hükümeti olduğunu dile getiren Erhürman, bunu bile bile muhalefetle hiç paylaşmadan bir anlaşmaya imza atıldığını söyledi.
Erhürman bunların KKTC adına verilen taahhütler olduğunu belirterek, “Şimdi nasıl yapacaksınız bunu?” diye sordu.  
Kamu reformunun yıllardır gündemde olduğunu dile getiren Erhürman, kendi hükümetleri döneminde 3’lü kararnamenin kapsamını daraltmak için yaptıkları çalışmalara işaret etti, şimdi iktidar olan partilerin o dönem kendilerine bunun için destek verdiğini ancak şu anda bunun yapılmayıp, reform olarak sayılamayacak değişikliklerin altına imza atıldığını savundu.
1,500 TL destekler için başvurular alındığını, sonra da vatandaşa kaynak bekliyoruz, gelen kaynağa göre kime ne kadar para vereceğimize karar vereceğiz dendiğini ileri süren Erhürman bunun büyük bir belirsizlik yarattığını iddia etti. 
Sosyal patlamaların eşiğine doğru gidildiğini ileri süren Erhürman, turizm çalışanlarının hala önünü göremediğini söyledi. 
Turizme salgın destek ödeneği olarak öngörülen 30 milyon TL’nin toplam rakamın yüzde 1’i bile olmadığını anlatan Erhürman “Turizm sektörü nasıl ayakta duracak?” diye sordu. 
5+1 toplantısından beklentinin ne olduğunu soran Erhürman, hellim konusundaki tutumun ne olduğunu da sordu, hellim konusunun hayati öneme haiz olduğunu vurguladı. 
Erhürman hellim konusunda geçmişte bulunan çözümlere işaret etti, Yeşil Hat Tüzüğünün ve Mali Yardım Tüzüğünün temelinin Kıbrıslı Türklerin çözüm iradesi olduğunu söyledi, bu iradenin değiştiğine dair açıklamaların bunları riske attığını savundu.
Erhürman bu nedenle bu konuda hatayı asla kabul etmeyeceklerini belirtti. 

Related Articles

Ajans Cyprus