Home Kıbrıs “Euroasia Interconnector” için memorandum imzalanıyor

“Euroasia Interconnector” için memorandum imzalanıyor

by Editör

İsrail, Güney Kıbrıs ve Girit arasında deniz altından geçecek kablo hattıyla elektrik bağlantısı sağlayacak “Euroasia Interconnector” projesiyle ilgili, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında önümüzdeki Pazartesi günü Rum Başkanlık Sarayı’nda karşılıklı anlayış memorandumu imzalanacağı haber verildi.
Rum Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’in imza töreni için Güney Kıbrıs’ta bulunacağını yazan Alithia gazetesi, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skrekas’ın ise imza törenine telekonferans yöntemiyle katılacağını kaydetti.
Memorandumu Güney Kıbrıs adına Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nataşa Pilidu’nun imzalayacağını belirten gazete, tören programına göre üç bakanın selamlamada bulunacağını ve akabinde memorandumun imzalanacağını ifade etti.
Rum ve İsrail enerji bakanlarının ikili ve bölgesel enerji konularını ele alma fırsatı bulacakları da kaydedildi.
“EAST MEDITERRANEAN GAS FORUM” KAHİRE’DE YAPILACAK
Öte yandan gazete, Rum Enerji Bakanlığı açıklamasına dayandırdığı haberinde, Rum ve İsrail Enerji bakanlarının, forumun tüzüğünün onaylanmasının akabinde, East Mediterranean Gas Forum’un bakanlar düzeyinde gerçekleştirilecek ilk resmi toplantısına katılmak için 9 Mart Salı günü Kahire’ye gideceğini haber verdi.
Forumun başlıca amacının, teknik, ekonomik ve politik riskleri azaltarak, Doğu Akdeniz’de sürdürülebilir bir gaz piyasası meydana getirmek olduğu belirtildi.

Related Articles

Ajans Cyprus