Home Kıbrıs FDA’dan Pfizer-Biontech aşısı açıklaması – Kıbrıs Haber Ajans

FDA’dan Pfizer-Biontech aşısı açıklaması – Kıbrıs Haber Ajans

by Editör

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer-Biontech’in corona virüs aşısının verilerinin acil kullanım yetkisi için ‘tutarlı’ olduğunu söyledi. FDA, aşının herhangi bir güvenlik endişesi uyandırmadığını sözlerine ekledi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yapılan açıklamada, Pfizer-Biontech corona virüs aşısına ilişkin verilerin, acil kullanım yetkilendirmesine ilişkin kurallarla uyumlu olduğunu ve aşının yakın zamanda 16 yaş ve üzeri kişiler için umutları arttırdığını açıkladı.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer-Biontech Covid-19 aşısının bir dozdan sonra bir miktar koruma sağladığını söylerken aşının etkinliğinin birinci dozdan sonra yüzde 52 civarında olduğunu belirtti.

FDA, daha önce corona virüs geçirmiş kişilerin aşı olabileceğini belirtirken Pfizer-Biontech corona virüs aşısının 16 yaşından küçük bireylerde, hamilelerde ve bağışıklığı zayıflamış bireylerde kullanılıp kullanılamayacağına dair ellerinde yeterli veri bulunmadığını belirtti.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi, Pfizer-Biontech aşısının ön verilerinin Covid-19’dan kaynaklanan ciddi ölümlere karşı koruyabileceğini, ancak sınırlı veriler olduğu için genel bir sonuç çıkarılamayacağının altını çizdi.

FDA, Pfizer-Biontech corona virüs aşısının 55 ve üzeri yaş grubunda yüzde 94 başarı sağladığını da sözlerine ekledi.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nin 10 Aralık Perşembe günü, Pfizer-Biontech corona virüs aşısı için acil kullanım izni onayı vermesi bekleniyor.
 

Related Articles

Ajans Cyprus