Home Kıbrıs Güney Kıbrıs’ta hedef nüfusun Haziran ayına kadar yüzde 60’ını aşılama

Güney Kıbrıs’ta hedef nüfusun Haziran ayına kadar yüzde 60’ını aşılama

by Editör

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, AstraZeneca / Oxford aşısının kullanımını, Avrupa İlaç Ajansı tarafından aşıyı almış kişiler üzerinde gözlem yapılan 40 kan pıhtısı vakası ile ilgili araştırma sonuçlandırılıncaya kadar durdurdu. Karar Perşembe günü açıklanacak.

Rum Sağlık bakanlığı, Moderna ve Pfizer-BioNTech aşılarının planlandığı gibi devam edeceğini duyurdu. Rum sağlık makamları, Kıbrıs’ta AstraZeneca aşısıyla doğrudan bağlantılı hiçbir kan pıhtılaşmasının rapor edilmediğini açıkladı.

Almanya, Fransa ve İtalya ciddi yan etkileri olduğu gerekçesiyle pazartesi günü AstraZeneca aşısının durdurulacağını bildirdi.

Danimarka ve Norveç, izole kanama vakaları, kan pıhtıları ve düşük trombosit sayısı bildirdikten sonra geçen hafta aşının kullanılmasını bıraktı.

İzlanda ve Bulgaristan gelişmeleri takip ederken, İrlanda ile Hollanda pazar günü aşıyı askıya alındıklarını duyurdu.

Güney Kıbrıs’ta 116 bin kişi aşılandı

Güney Kıbrıs’ın aşılama programı geçen hafta hız kazandı ve yetkililer nüfusun yüzde 10’unu aşıladıklarını duyurdu.

Sağlık makamları, aşılama programının 67 yaş ve üstü insanlara kadar indiğini, 116 bin 331 kişinin aşılandığını ve 31 bin 968 kişiye ikinci doz aşının yapıldığını açıkladı.

Güney Kıbrıs, AB tarafından onaylanan Pfizer-BioNTech, Moderna ve AstraZeneca-Oxford aşılarına güvenirken, neredeyse nüfusun iki katı olacak şekilde 4 milyon doz aşı siparişi verdi.

Güney’ Kıbrıs,  ay sonuna kadar 200 bin kişiyi ve Haziran ayına kadar nüfusun yüzde 60’ını aşılamayı hedefliyor.

Related Articles

Ajans Cyprus