Home Kıbrıs Gürcafer: “Hükümet acemice davranıyor” – Kıbrıs Haber Ajans

Gürcafer: “Hükümet acemice davranıyor” – Kıbrıs Haber Ajans

by Editör

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer SESKIBRIS web tv’de telefon aracılığıyla katıldığı Kıbrıs’ın Nabzı programında Aytuğ Türkkan’ın sorularını yanıtladı, inşaat sektörü için de alınan kapatma kararını değerlendirdi.

Ses Kıbrıs’ın haberine göre; Hükümeti acemice davranmakla suçlayan Gürcafer, milyonlarca liralık malın inşaatlarda atıl kaldığını ve bunların toparlanması için süre istediklerini açıkladı.

Gürcafer şöyle konuştu:

“Şu an da İçişleri Bakanlığındayım. Ciddi bir acemilik var. Biz inşaat sektörü kapanmasın demedik. Eğer salgının önüne geçilecekse inşaat sektörü de kapansın dedik ama inşaat sektörü bir berber dükkanı değil. Kapıyı çektiğinizde kapanabilecek bir sektör değildir. İnşaat sektörü için önceden hazırlık ve çalışma yapılması lazım. İnşaatlarca milyonlarca lira tutarında malzemeler vardır. Birkaç gün önce çıkarılmış kararda inşaat sektörü açık kalacak dendiği için ona göre hazırlık yapıldı. Tüm şantiyeler hazır sıva kullanır. Binlerce metreküp hazır sıva var ve bunların atılması lazım. Bunun yaratacağı kirliliği bir düşünün. Bu kalırsa sıkacak ve beton olacak, nasıl kırılacak o zaman. İsale hatlarıyla ilgili arazilerde borular var mesela.”

“ Milyon dolarlık inşaat malzemeleri kaldı”

Gürcafer salgının kontrol altına alınması için kapanmaya karşı olmadıklarını ifade ederek, sadece kısa süreli izne ihtiyaçları olduğunu kaydetti:

“Evet bu salgının göğüslenmesi için hepimizin kapanması lazım. Ama bunu bir panikle değil bir plan program çerçevesinde yapılmalıdır. Talebimiz şudur, en azından yarın akşama kadar kapanma organizasyonu için belli yetkililere izin verilmesi lazımdır. Çünkü bunu yapmazsak bu şantiyeler yağmalanacak, hırsızlıklar patlayacak. İnşaat bir tuhafiye mağazası değildir. Milyon dolarlık inşaatın malzemeleri var buralarda, kolay değil”

“Birbirimizi cezalandırmaya mı çalışıyoruz?”

“Biz Cuma akşam kapanacağımızı biliyorduk. Bugün bizlerin  ödeme günüydü, organizasyonumuzu ona göre yapmıştık. Ama karar açıklandı. Biz neyiz ki? Biz bir kurumuz, bu ülkenin en kurumsal sivil toplum örgütlerinden biriyiz. Çağırın bizi ve deyin ki yarın kapanacaksınız önleminizi alın. Ne yapılmaya çalışılıyor? Biz birimizi cezalandırmaya mı çalışıyoruz. Bu karar hepimizi şok etti.”

“ Bakanlar Kurulu izin versin”

Bu durumun sektörde bir kaosa neden olduğunu ifade eden Gürcafer, “Bugün Bakanlar Kurulu yeniden toplanıyor diye bir bilgiye sahibiz. Otursunlar ve inşaat sektörü için 10-12 saatlik bir izin üretsinler ve biz de sağlıklı ve kontrollü bir kapanmaya gidebilelim” dedi

(seskıbrıs)

Related Articles

Ajans Cyprus