Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 15:02 Bu haber 1677 kez okundu
 
“5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü”
DÜNYA Haberi
“5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, kadının ailenin direği olduğunu vurgulayarak, sağlam, sağlıklı ve iyi ailenin, güçlü bir halkın ve devletin temel koşulunun kadınlar olduğunu kaydetti.

 

Sucuoğlu, “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” dolayısıyla mesaj yayınladı.

 

Sucuoğlu mesajında, "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş düşünce ve atılımları sonucu 5 Aralık 1934’de Türk kadını genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuş; bu hakkı Avrupa ülkelerinden çok önce kazanmıştır. Dünyanın o dönemki durumu, gelişmeler ve demokrasi tarihi dikkate alındığında bu adımın ne denli önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır” dedi.

 


Kıbrıs Türk halkının, Türk Kurtuluş Savaşı’nı ve Atatürk’ün çağdaşlık yolunda attığı her adımı yakından izlediğini ve heyecanla uyguladığını dile getiren Sucuoğlu, “Kadınlarımız, günümüzde demokrasimizin, sosyal, siyasal, ekonomik yaşantımızın karşı cinsten eşit bireyleri ve en önemli unsurlarıdırlar.

 

Türk kadını bugün, yaşamımızın birçok alanındaki çalışmalarıyla;  bilimden sanata, spordan  siyasete kadar, dünya çapında çok büyük başarılara imza atmaktadır” ifadelerini kullandı. 

 


Kadınların Büyük Önder  Atatürk’ün göstermiş olduğu hedeflerden olan “Muasır medeniyet seviyesine ulaşmanın” en önemli güç kaynaklarından olduğunu ifade eden Sucuoğlu, kadınların duyarlılığı, şefkati, ilgisi, bilgisi ve zekası sayesinde daha güzel yarınlara erişeceklerinden kuşkusu olmadığını belirtti.

 


Sucuoğlu, kadınların sorunlarının dile getirilmesinin sadece bu günle sınırlı kalmamasını da diledi ve  tüm kadınların "5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü" kutladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “5, Aralık, Dünya, Kadın, Hakları, Günü”,
Yorumlar
Haber Yazılımı