Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 07:53 Bu haber 4804 kez okundu
 
II. Ateşli Silahlar Cumhuriyet Kupası gerçekleştirildi
Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmanın takım birincisi Lefke Avcılık ve Atıcılık Birliği, ikincisi Yakın Doğu Üniversitesi, üçüncüsü ise KTBK oldu.
SPOR Haberi
II. Ateşli Silahlar Cumhuriyet Kupası gerçekleştirildi

KKTC Atıcılık Federasyonu’nun ikincisini düzenlediği Cumhuriyet Kupası yivli-ateşli silahlar atış yarışması 26-27 Ekim 2019 tarihlerinde Gönyeli’de Atatürk Atıcılık Kompleksi Atış Poligonunda yapılan atışlarının ardından tamamlandı. 

 

İlki geçen yıl düzenlenen yarışmanın takım birincisi Yakın Doğu Üniversitesi olurken, bu yıl düzenlenen yarışmanın takım birincisi Lefke Avcılık ve Atıcılık Birliği, ikincisi Yakın Doğu Üniversitesi , üçüncüsü ise KTBK oldu.

           

Ferdi sıralamada ise birinciliği Yakın Doğu Üniversitesi atış takımından Mehmet Zeybekçi, ikinciliği Lefke Avcılık ve Atıcılık takımından Cemre Denizkanlı, üçüncülüğü ise KTBK takımından Aygün Yıldız aldı. Hassas nokta atıcılığı gerektiren bu yarışmada geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birbirine çok yakın sonuçlar alan atıcıların performansı ve takımlar ile  atıcı sporcularımızın arasındaki dayanışma göz doldurdu.

 

KKTC Atıcılık Federasyonu Başkanı Türker Yiğitcan yarışma ile ilgili olarak şunları kaydetti; “Sivil, asker ve polis yarışmacıların imkanları el verdiğince katıldığı bu tür hassas atıcılık gerektiren yarışmaları giderek daha geniş bir yelpazede atıcılık sporuyla uğraşan sporcularımıza sunuyoruz. Havalı ve yivli-ateşli silahlarla yapılan bu tür nişancılık yarışmaları atıcılarımız arasında giderek daha fazla popular oluyor. Maalesef ki bu yarışmaları çok kısıtlı imkanlarla gerçekleştiriyoruz. Takımlar ve atıcılar asındaki dayanışma olmasa bu tür yarışmaları organize etmekte zorlanabiliriz, ancak takımların, sporcularının arasındaki dayanışma ve paylaşım ile bu yarışmaları uluslararası standartlarda başarılı şekilde yürütebiliyoruz. Bu yarışmalarda ne kadar üstün yetenekli sporcularımız olduğu da ortaya çıkıyor. Federasyona sağlanan imkanların artırılması ve geliştirilmesi durumunda bu sporcularımızın dünya çapında da başarılar ortaya koyacağından hiçbir şüphemiz yoktur. Tam bir dayanışma içinde gerçekleştirilen bu yarışma için tüm sporculara ve takımlara ayrı ayrı teşekkür ederim.”

           

Konuyla ilgili bilgi veren yarışma organizatörü Ediz Tuncel ise şunları kaydetti, “Yaklaşık olarak beş yıldır KKTC Atıcılık Federasyonu altında sivil, asker ve polis atıcılık takımlarının katılımıyla havalı ve ateşli-yivli silahlarla atıcılık yarışmaları düzenliyoruz. Her ne kadar bu etkinlikler inadına yarışma desek de, bu yarışmalar tam bir dayanışma ve centilmenlik içinde, dostluk müsabakası halinde geçiyor. Herkes elindeki imkanları ve tecrübeleri diğer takımlarla ve atıcılarla paylaşıyor ve sonuçta ortaya bir yarışmadan çok bir dostluk müsabakası çıkıyor. Bu yarışmalarda atıcılığın ve nişancılığın gerekleri en hassas şekilde uygulanıyor, sonuçta herkes doğa şartlarını zorlayarak elli metreden bir milimetrelik bir hedefi vurmaya çalışıyor ve bunda büyük oranda başarılı da olunuyor. Yarışma sonunda da herkes yarışma sırasında yaşadığı tecrübelerini diğer atıcılarla paylaşma fırsatı buluyor.  Her türlü atıcılık hassasiyetine dikkat eden sivil, asker ve polis takımlarının atıcıları büyük ustalık ve hassasiyet gerektiren bu yarışmalarda uluslararası en üst düzeydeki yarışmalarda elde edilen başarılara ya denk, ya da üstünde bir başarı gösteriyor ve birbirine çok yakın veya aynı puanlar alınıyor. Keşke bu üstün yetenekli atıcılarımızı uluslararası yarışmalara da götürebilsek. Bu kadar üstün yetenekli ve kendisini kanıtlamış atıcılarımız varken devletimizin Atıcılık sporuna daha fazla önem göstermesi ve hatta ülkemizde atıcılık turizminin geliştirilmesi için gereken adımların atılması da beklentilerimiz arasındadır.”

 

Derece alan Kulüpler ve atıcı sporcular ise,

 

FERDİ DERECELER:

  1. Mehmet Zeybekçi                   243 Puan (YDÜ A Takımı)

 

        2.Cemre Denizkanlı                   239 Puan(Lefke Avcılık Atıcılık)

 

         3 AygünYıldız                           238 Puan(KTBK Komando Alayı B Takımı)

 

TAKIM DERECELERİ:

  1. Lefke Avcılık ve Atıcılık Takımı                   705 Puan 

 

       2.  Yakın Doğu Üniversitesi AtıcılıkTakımı        695 Puan

 

       3. KTBK. Komando Alayı BTakımı                   691 Puan

Kaynak: Editör:
Etiketler: II., Ateşli, Silahlar, Cumhuriyet, Kupası, gerçekleştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı