Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 22:34 Bu haber 840 kez okundu
 
Irakʹta gösterilerde 100'den fazla kişi hayatını kaybetti
Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Saad Maan, gösterilerde 104 kişinin öldüğünü, 6 bin 107 kişinin yaralandığını açıkladı.
DÜNYA Haberi
Irakʹta gösterilerde 100'den fazla kişi hayatını kaybetti

Bağdat ile ülkenin güneyindeki bazı kentler 1 Ekimʹden bu yana hükümet karşıtı gösterilere sahne olurken, hükümet göstericileri dağıtmak için sert müdahale talimatı vermişti. Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Saad Maan, gösterilerde 104 kişinin öldüğünü, 6 bin 107 kişinin yaralandığını açıkladı.

 

HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Irakʹın başkenti Bağdatʹta yüzlerce kişi, ülkedeki kötü hizmeti ve yolsuzlukları protesto etmek için Bağdatʹın merkezindeki Tahrir Meydanıʹnda toplanmış, sunulan hizmetlerin iyileştirilmesini istemişti.

 

IRAK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ MAAN AÇIKLAMA YAPTI

Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Saad Maan, Bağdatʹta düzenlediği basın toplantısında, gösterilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Maan, 1 Ekimʹden bu yana Bağdat ve güney kentlerde devam eden hükümet karşıtı gösterilerde sivil ve güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 104 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 107 kişinin yaralandığını ifade etti.Gösterilerde 51 kamu ve özel kurumun yakıldığını belirten Maan, 8 parti binasının da ateşe verildiğini söyledi.Bakanlık Sözcüsü Maan, ayrıca 2 polis kontrol noktasının da yakıldığını kaydetti.

 

İLK İSTİFA BAĞDATʹTAN

Irak medyası, 1 Ekimʹde başlayan hükümet karşıtı protestoların ardından Bağdat Valisi Felah el-Cezairiʹnin meclise sunduğu istifa dilekçesinin, Bağdat İl Meclisiʹnde yapılan oylamayla kabul edildiğini duyurmuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Irakʹta, gösterilerde, 100'den, fazla, kişi, hayatını, kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı