Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 08:53 Bu haber 1968 kez okundu
 
ABDʹden Mazlum Kobani açıklaması...
ABDʹden Mazlum Kobani açıklaması:ʹABD, kişileri ve bireyleri desteklemiyor Desteğimiz geçici ve dönemsel
DÜNYA Haberi
ABDʹden Mazlum Kobani açıklaması...

ABDʹnin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABDʹnin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Nathan Sales, bakanlıkta yapılan DEAŞʹa Karşı Koalisyon toplantılarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

ABDʹnin Mazlum Kobani olarak bilinen PKK terör örgütü liderlerinden Ferhat Abdi Şahinʹe olan desteğine dair soruya cevap veren Jeffrey, ʹABD, kişileri ve bireyleri desteklemiyor. Biz, SDF ve yönetimine DEAŞʹa karşı geçici ve dönemsel bir destek vermekteyiz.ʹ açıklamasında bulundu.

 

Türkiyeʹnin Barış Pınarı Harekatı sonrasında oluşturulması planlanan güvenli bölgeye bir milyon mültecinin yerleştirilmesi ile ilgili bir soruya cevap veren Jeffrey, bu konuda Türkiyeʹden bir takım güvenceler aldıklarını ifade etti.Jeffrey, Kuzey Suriyeʹye o bölgeden gelen mültecilerin gönderileceğini ve tüm sürecin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) kuralları kapsamında yapılacağını ifade etti.

 

Türkiyeʹnin buna yönelik UNHCR ve ABD ile iletişim içinde olduğunu da belirten Jeffrey, ʹAyrıca bu mültecilerin içinde 350 bin Kürt de bulunuyor. Bu Kürtlerin bir kısmı DEAŞʹtan kaçarken, dürüst olmak gerekirse diğer bir kısmı ise PYD/YPGʹden dolayı Kuzey Suriyeʹden kaçtı. Şimdi bölgeye geri dönmek istiyorlar.ʹ değerlendirmesinde bulundu.

 

ʹABD, KİŞİLERİ VE BİREYLERİ DESTEKLEMİYORʹ

Bununla birlikte ABDʹnin Mazlum Kobani olarak bilinen PKK terör örgütü liderlerinden Ferhat Abdi Şahinʹe olan desteğine dair diğer bir soruya cevap veren Jeffrey, şunları söyledi:ʹABD, kişileri ve bireyleri desteklemiyor. Biz, SDF ve yönetimine DEAŞʹa karşı geçici ve dönemsel bir destek vermekteyiz. Suriyeʹdeki herhangi bir grubun geleceğine yönelik bir anlaşma yapmadık. Burada önemli olan DEAŞʹın yenilgiye uğratılmasıdır. Bizim Suriye konusundaki görüşümüz, BMGKʹnin 2254 sayılı kararında da belirtildiği gibi tüm Suriyelileri kapsayan adil ve açık bir seçimdir. Bunu bölgedeki her gruba belirtmekteyiz. SDG ile Kuzey Suriyeʹde görüştüğümüz gibi muhalif gruplarla da Oslo ve Kahireʹde görüşmekteyiz.ʹ

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ABDʹden, Mazlum, Kobani, açıklaması...,
Yorumlar
Haber Yazılımı