Haber Detayı
25 Eylül 2020 - Cuma 10:08 Bu haber 879 kez okundu
 
ABD Ege'de çizgiyi aşıyor! Yunan adasında...
Savaş uçağından izlenen ortak tatbikatların ardından ABD yönetimi Doğu Akdeniz krizinde safını açıkça seçti, seçimlere günler kala gelen hamle gündeme bomba gibi düştü.
DÜNYA Haberi
ABD Ege'de çizgiyi aşıyor! Yunan adasında...

Doğu Akdeniz'deki gerilimin masaya taşınmasıyla Türkiye ve Yunanistan arasında istikşafi görüşmeler beklenirken, ABD'den gece yarısı sürpriz bir adım geldi.


ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Steven Bigan, Türkiye'den Doğu Akdeniz'deki 'provokatif' deniz operasyonlarına son vermesini ve tansiyonu düşürmesini istedi.

 

Ankara üzerinde Doğu Akdeniz'deki hamlelerini durdurması için ısrarcı olduklarını savunan Bigan, halihazırdaki tablodan ise memnuniyet duyduklarını aktardı.


Washington yönetiminin Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili görüşmelerin başlamasını umduğunu belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı, krizin çözümü için tek yolun diplomasi olduğunu söyledi.


ABD'nin krizdeki safını iyice açığa çıkaran hamlesi ise, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Atina'yı ziyaret edeceğinin resmen duyurulması oldu.

 

12 Eylül tarihinde Güney Kıbrıs'a sürpriz bir ziyarette bulunup destek veren Pompeo, bu kez 27 Eylül tarihinde Atina'ya iniş yapacak. ABD Dışişleri Bakanlığı, Pompeo'nun Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşeceğini açıkladı.

 

Resmi açıklamadaki en dikkat yer ise, görüşmelerde 'ABD’nin Doğu Akdeniz’de güvenlik, barış ve refaha olan ortak adanmışlığının tazeleneceği ve son yılların en iyi şekilde seyreden ABD-Yunanistan ilişkilerinin kutlanacağı' cümlesi oldu.

 

Selanik ve Girit’e gidecek olan Pompeo, Yunan yetkililerle teknoloji ve bilim alanlarında anlaşmalar imzalayacak. Girit Adası'ndaki en önemli ziyaret noktası ise, Suda Üssü.

 

Doğu Akdeniz krizi sürerken söz konusu üsse Yunanistan'ın müttefikleri Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait savaş uçakları indi, Türkiye'ye karşı tatbikatlar yapıldı

 

Ayrıca Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 15 Ağustos'taki milli bayramda yine Suda Hava Üssü'nü ziyaret edip askerlerle birlikte poz verdi

 

Açık şekilde Yunanistan'a destek veren ABD'nin geçtiğimiz haftalarda dikkat çeken adımlarından biri, Yunanistan'la ortak girişilen tatbikatlardı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD, Ege'de, çizgiyi, aşıyor!, Yunan, adasında...,
Yorumlar
Haber Yazılımı