Haber Detayı
02 Eylül 2020 - Çarşamba 05:13 Bu haber 976 kez okundu
 
ABD, Güney Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosunu kaldırdı
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) uygulanan 33 yıllık silah ambargosunu kaldırdı.
DÜNYA Haberi
ABD, Güney Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosunu kaldırdı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis’i arayarak kararı bildirdi.

 

Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında gerilimin yaşandığı dönemde alınan karara Ankara tepki gösterdi.

 

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, kararın müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı” ve Türkiye’nin “Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacağı” ifade edildi.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, ambargo kararının “ölümcül olmayan savunma malzemeleri kapsadığını” ve sadece 2021 mali yılı için geçerli olduğunu duyurdu.

 

ANASTASİADİS’TAN “TÜRKİYE SALDIRGAN DAVRANIYOR” MESAJI
Rum lider Anastasiadis, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Pompeo’ya teşekkür ederek, kararı “Kıbrıs ve ABD arasındaki ikili güvenlik ilişkisini daha da güçlendiren olumlu bir gelişme” şeklinde değerlendirdi.

 

Anastasiadis, Pompeo ile yaptığı telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz’deki durumu ele aldıklarını kaydederken, “Türkiye’nin saldırgan davranışı nedeniyle bölgedeki gerilimi azaltmanın önemini daha da vurguladık” ifadesini kullandı.

 

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DETAYLARI AÇIKLADI
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, yaptığı yazılı açıklamada, Pompeo ve Anastasiadis’in yaptıkları telefon görüşmesinde, “ABD-Kıbrıs ilişkilerinin derinleştirilmesi” konusunun ele alındığını vurguladı.

 

Açıklamada, “Pompeo, Anastasiadis’e, 2021 mali yılı için Kıbrıs’a giden ya da Kıbrıs’tan çıkan, Uluslararası Silah Kaçakçılığı Düzenlemesi altında kontrol edilen ölümcül olmayan savunma malzemeleri ve savunma hizmetlerinin ihracatı, yeniden ihracatı, yeniden transferi ve geçici ithalatına yönelik kısıtlamaları kaldırma kararını bildirdi.” ifadeleri yer aldı.

 

Görüşmede Pompeo’nun, tüm Kıbrıslılar ve bölge halkının yararına olacak şekilde adanın “iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleşmesi” için kapsamlı bir karara varılmasını desteklediğini vurguladığı aktarıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD,, Güney, Kıbrıs’a, uygulanan, silah, ambargosunu, kaldırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı