Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 10:38 Bu haber 1292 kez okundu
 
ABD Kanalından Skandal Yayın:Barış Pınarı Harekatı Gibi Gösterdiler
Görüntülerle ilgili gelen tepkiler üzerine ABC, silah tanıtımında kaydedilen görüntüleri harekat sırasında çekilmiş gibi yayımladığı için ʹpişmanʹ olduğunu açıkladı.
DÜNYA Haberi
ABD Kanalından Skandal Yayın:Barış Pınarı Harekatı Gibi Gösterdiler

Türkiyeʹnin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı aleyhine yürütülen dezenformasyon girişimlerinde, ABDʹli haber kanalı ABC, silah tanıtımında kaydedilen görüntüleri harekat sırasında çekilmiş gibi yayımladı.

 

Barış Pınarı Harekatıʹnın ilerlemesiyle başka olaylarda ve zamanlarda çekilmiş fotoğraf ve videoları, manipülasyon, dezenformasyon için kullanma çabaları aynı şekilde devam ediyor. Son olarak, Amerikan ulusal haber kanalı ABC, silah tanıtımı sırasında kaydedilmiş güçlü patlamaların yer aldığı video görüntülerini, harekat sırasında kaydedilmiş gibi çarpıtarak servis etti.

 

ʹSURİYEʹDE KIYIMʹ YALANI

Alt bantta ʹSuriyeʹde kıyımʹ yazılı haberi aktaran sunucu, ʹBurada yer alan görüntülerde, Türk ordusunun Suriyeʹnin bir sınır kasabasında Kürt sivilleri bombaladığı görülüyor. Türkiyeʹnin desteklediği savaşçıların, Amerikan müttefiki olarak DEAŞʹa karşı savaşan Kürtlere karşı korkunç zulüm uyguladığına ilişkin haberler geliyor.ʹ ifadesini kullandı. Haberde kullanılan görüntülerin aslında ABDʹde 2017ʹde gerçekleşen bir silah tanıtımı sırasında kaydedildiği anlaşıldı. Televizyon kanalının görüntüleri haber bülteninde kullanmadan önce, cep telefonuyla patlamaları kaydeden insanları montajlayarak videodan çıkardığı anlaşıldı.

 

PİŞMAN OLDUKLARINI AÇIKLADILAR

Görüntülerle ilgili gelen tepkiler üzerine ABC, silah tanıtımında kaydedilen görüntüleri harekat sırasında çekilmiş gibi yayımladığı için ʹpişmanʹ olduğunu açıkladı. Gizmodo haber sitesine elektronik posta aracılığıyla açıklamada bulunan kanal sözcüsü, Suriye sınırında diye yayımladıkları görüntülerin ʹdoğruluğuna ilişkin şüphe ortaya çıkınca yayımdan kaldırdıklarınıʹ ve ʹhatadan dolayı pişman olduklarınıʹ belirtti.

 

TRUMP ʹSKANDALʹ OLARAK NİTELENDİRDİ

Batı basınında Barış Pınarı Harekatı aleyhine dezenformasyon kampanyaları devam ederken, Trump, ABCʹnin, silah tanıtımında kaydedilen görüntüleri harekat sırasında çekilmiş gibi yayınlamasına tepki gösterdi. Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ʹABC Newsʹde büyük skandal. Suriyeʹde Türklerin bombalamasına ilişkin gerçekten çok korkunç sahte bir video yayınlarken yakalandılar. Tam bir rezalet.ʹ ifadesini kullandı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ABD, Kanalından, Skandal, Yayın:Barış, Pınarı, Harekatı, Gibi, Gösterdiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı