Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 07:29 Bu haber 981 kez okundu
 
ABD:Türkiye baskıya boyun eğmedi
ABDʹden dikkat çeken S-400 açıklaması: Türkiye baskıya boyun eğmedi
DÜNYA Haberi
ABD:Türkiye baskıya boyun eğmedi

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan Rusyaʹdan alınan S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili ABDʹden yeni bir açıklama geldi.

 

Pentagon yetkilisi Ellen Lord, Ankaraʹnın ABDʹnin baskısına boyun eğmediğini ve aldığı Rus S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmeyi reddettiğini belirtti.

 

ʹİKİ SİSTEMİN UYUMSUZ OLDUĞUNU SÖYLEDİKʹ

Pentagonʹun Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord, bugünkü basın toplantısında, ʹHenüz aynı konumdayız, F-35 ve S-400ʹlerin uyumsuz olduğunu net bir şekilde söyledik. Maalesef Türkiye, S-400ʹle ilgili herhangi adımlar atma kararını almadı, bu yüzden biz Türkiyeʹdeki çalışmalarımıza (Türkiyeʹdeki F-35 parça üretimini ABDʹye taşıma çalışmaları) devam ediyoruzʹ ifadelerini kullandı.

 

ʹF-35 PARÇALARINI ABDʹYE TAŞIMAYI PLANLIYORUZʹ

Lord, bu bağlamda, Türkiyeʹdeki F-35 parça üretiminin büyük bir kısmını gelecek Mart ayına kadar ABDʹye taşımayı planladıklarını doğruladı. Pentagon yetkilisi ayrıca Türkiyeʹnin daha önce satın aldığı 4 adet F-35ʹin geleceğini Ankara ile görüşmediklerini de sözlerine ekledi.

 

NE OLMUŞTU?

Türkiye ve ABD arasında krize neden olan Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin sevkiyatına başlanmıştı. S-400ʹlerin Türkiyeʹye konuşlanmasını kendisine yönelik bir tehdit olarak gören ABD, Türkiyeʹyi F-35 programından çıkarmakla ve ekonomik yaptırımlarla tehdit etmişti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ABD:Türkiye, baskıya, boyun, eğmedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı