Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 14:36 Bu haber 2135 kez okundu
 
Abdullah Çatlı ölümünün 23. yılında kabri başında anıldı
TÜRKİYE Haberi
Abdullah Çatlı ölümünün 23. yılında kabri başında anıldı

Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı, ölümünün 23. yılında Nevşehirʹdeki kabri başında anıldı. Anma etkinliğine Çatlıʹnın annesi, kardeşi, eşi ve kızları ile BPP Genel Başkan Yardımcısı Ali Keser ve Haluk Kırcı da katıldı.

 

Anma programı kapsamında Abdullah Çatlı, Kaldırım Mezarlığıʹnda bulunan kabri başında dualarla anıldı. Programa Çatlıʹnın annesi Remziye Çatlı, kardeşi Zeki Çatlı, eşi Meral Çatlı ve kızları, BBP Genel Başkan Yardımcısı Ali Keser, Haluk Kırcı, aile yakınları ve sevenleri katıldı.

 

Abdullah Çatlıʹnın eşi Meral Çatlı Anma programında konuşan BBP Genel Başkan Yardımcısı Keser, ʹDevletin açıklamaları, kişilerin birbirlerine söylemeleri veya kitapların yazmasıyla kişiler tanınmaz. Kişileri tanımak için onunla yaşamak lazımdır. Ben yaşadım. Yaşadığım için de iyi biliyorum. Abdullah Çatlı adam gibi adamdır dedi.Kızı Gökçen Çatlı ise, babası için iade-i itibar istediklerini belirterek, ʹBen dilerim ki babaannem hayattayken her camiada, devlet kademesinde oğlunun kahramanlığını cadde isimlerinde, kitaplarda, milli destanlarda görsün. Şayet kendisi hayattayken bu olmazsa ben biliyorum ki hepimizin gözü açık gidecek. Bizlerin vatanperverliği mazlumluk üzerine kuruludur. Bizler eğer devletimiz zora düşmeyecekse, eğer ona en ufak bir zeval gelmeyecekse, gelecekse de böyle bir talebimiz yok. Ama eğer devletimize zeval gelmeyecekse biz kahraman Abdullah Çatlıʹnın iade-i itibarı zaten gönüllerimizde ama resmi iade-i itibarını talep ediyoruz. 23 yıl önceki aynı inanç, azim, vatanperverlik ile yine biz buradayız. 23 sene sonra da burada olacağızʹ diye konuştu.

 

ʹBİZLERİ YALNIZ BIRAKMADILARʹ

Tören duaların edilmesi ile sona ererken, Çatlı ailesi tarafından programa katılanlara yemek ikram edildi. Program sonrasında açıklamada bulunan Abdullah Çatlıʹnın kızı Gökçen Çatlı, ʹTürkiyeʹnin her bir şehrinden gelen tüm dostlarımızdan Allah razı olsun. Bizleri ilk günden bugüne kadar asla yalnız bırakmadılar. Babam Abdullah Çatlıʹnın isminin cadde veya sokağa verilmesi konusunda talepler geliyor. Buna en güzel memleketimiz Nevşehirʹe yakışırʹ dedi.

 

ABDULLAH ÇATLI KİMDİR?

Abdullah Çatlı, 1956 yılında Nevşehirʹde doğdu. 1977ʹde Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanlığına, 25 Mayıs 1978ʹte de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığıʹna seçildi. 11 Temmuz 1978ʹde Ankaraʹda Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bedrettin Cömertʹin öldürülmesi olayının faili olarak Ankara 5.Sulh Ceza Mahkemesiʹnce hakkında gıyabi tevkif kararı verildi. 23 Ağustos 1978ʹde Sakaryaʹda yakalandı ve gözaltına alındı.

 

Abdullah Çatlıʹnın, 9 Ekim 1978ʹde de Ankara ili Bahçelievler semtindeki 7 TİPʹlinin öldürülmesi olayının planlayıcısı ve baş sorumlusu olduğu iddialarına ilişkin tutuklama kararı olayın üzerinden 4 yıl, 4 ay geçmesinden sonra gerçekleştirilebildi.Çatlı, 12 Eylül Darbesiʹni izleyen aylarda yurt dışına çıktı. Bulgaristan ve Viyanaʹda bir süre kaldı. 22 Şubat 1982ʹde, İsviçreʹde Mehmet Özbay adına düzenlenmiş pasaport ile yakalandı, ancak serbest bırakıldı.

 

22 Ekim 1983ʹde Parisʹte MİT ile ilişkiye geçtiği ve ASALAʹya karşı 5 eylemde kullanıldığı MİT resmi belgelerinde yer aldı.22 Ekim 1984ʹde Parisʹte yakalandığında üzerinde Hasan Kurtoğlu adına düzenlenmiş bir pasaport vardı. Çatlı, Fransaʹda 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 16 Eylül 1985ʹde Papa Suikasti davasında tanık olarak konuştu. Oral Çelikʹin suikast ile ilgisi olmadığını, Mehmet Ali Ağcaʹnın Bulgar ajanı olabileceğini iddia etti.

 

Çatlı, kısa bir süre sonra Fransa tarafından 7 yıl ceza aldığı İsviçreʹye iade edildi. 21 Mart 1990ʹda Bostadel Cezaeviʹnden kaçtı. 1993ʹte Türkiyeʹye gelen ve taşıdığı Şahin Ekli adına düzenlenmiş pasaport ile gözaltına alınan Çatlı, aynı tarihte serbest bırakıldı. Çatlıʹnın 26 Nisan 1996ʹda Ömer Lütfü Topal ile aynı uçakta Kıbrısʹa gittiği ve aynı otelde kaldıktan sonra 1 Mayıs 1996ʹda geri döndüğü de kayıtlardan ortaya çıktı.

 

Abdullah Çatlı Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde yargılanmamış ve herhangi bir hüküm giymemiştir.3 Kasım 1996ʹda Balıkesirʹin Susurluk ilçesi yakınlarında tarihe Susurluk kazası olarak geçen trafik kazasında öldü. Kaza sırasında Çatlıʹnın yanında, arka sol tarafta oturan Gonca Us ve arabayı kullanan İstanbul eski emniyet müdür yardımcısı Hüseyin Kocadağ da ölmüştür.

 

Aracın içindeki dört kişiden yalnızca dönemin DYP milletvekili Sedat Edip Bucak kurtulabilmiştir.Nevşehirʹde yapılan cenaze törenine, 4500 kişilik bir topluluk katıldı. Türk bayrağına sarılı tabutu Nevşehir Kaldırım Mezarlığına defnedildi.Ölümü hakkında komplo teorileri mevcuttur.

 

Kaza yapan aracın fren sisteminin bozulması ve kazadan sonra boynu kırılarak öldürüldüğünü bunların başında gelmektedir.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Abdullah, Çatlı, ölümünün, 23., yılında, kabri, başında, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı