Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 17:41 Bu haber 1780 kez okundu
 
Adile Naşit'i anıyoruz | Adile Naşit kimdir?
Adile Naşit'i ölüm yıldönümünde anıyoruz | Adile Naşit kimdir?
MAGAZİN Haberi
Adile Naşit'i anıyoruz | Adile Naşit kimdir?

Adile Naşit ölüm yıl dönümünde unutulmadı. ‘Uykudan Önce’ isimli televizyon programının Masalcı Teyze’si, Hababam Sınıfı’nın Hafize’si Adile Naşit, 30. Ölüm yıl dönümünde büyük bir özlemle anılıyor. İşte Yeşilçam’ın dev ismi Adile Naşit’in hayatı!

 

Bugün Türk sinemasının en sevilen oyuncularından Adile Naşit, aramızdan ayrılışının 30. Yıl dönümü. ‘Uykudan Önce’ isimli televizyon programının Masalcı Teyze’si, Hababam Sınıfı’nın elinde okul zili koridorlarda koşturan Hafize Ana’sı, Neşeli Günler’in inadım inat turşucu annesi Adile Naşit, saygı ve özlemle anılıyor. İşte Adile Naşit'in hayatı ve hakkında bilinmeyenler...

 

Tiyatrocu bir aileden gelen Adile Naşitin babası komedyen Komik-i Şehir Naşit, annesi de tiyatro oyuncusu Amelya Hanımdır. Amelya hanım, anne tarafından Ermeni, baba tarafından Rumdur. Dedesi Kemani Yorgo Efendi, anneannesi ise, zamanının meşhur kantocularından olup, lakabı Küçük Verjin dir. Ağabeyi Selim Naşit ve 1950de evlendiği ilk eşi Ziya Keskiner de tiyatro sanatçısıdır. 

 

Adile Naşit eşi Ziya Keskinerin Temmuz 1982deki ölümünden sonra 16 Eylül 1983 tarihinde Cemal İnce (1928-2015) ile gizlice evlendi.Sinema dünyasında, Rıfat Ilgazın ünlü eseri Hababam Sınıfından uyarlanan filmlerdeki müstahdem Hafize Ana rolü ile olduğu kadar, Münir Özkul ile karşılıklı oynadığı filmlerdeki Anne rolleriyle de ünlenen Adile Naşit, 11 Aralık 1987de doğduğu şehir olan İstanbulda 57 yaşındayken bağırsak kanseri sonucu yaşamını yitirdi.

 

Cenaze töreni 13 Aralık 1987 tarihinde Şişli Camiinde düzenlendi. Öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığına defnedildi. İstanbul Karacaahmet mezarlığında ilk eşi Ziya Keskiner ve oğlu Ahmet Keskiner (1951-1966) birlikte yatmaktadır.Oyunlarında ve sinema filmlerindeki anne tiplemesi, kendine has üslûbu ve kahkahası onu Türkiye Sinemasının unutulmaz isimleri arasına yerleştirdi. 

 

Adile Naşit canlandırdığı anne karakterleri nedeniyle 1985 yılında Yılın Annesi seçildi.

 

ADİLE NASİTİN OĞLU NEDEN ÖLDÜ?

1950 yılında evlenen Adile Naşitin 1952 yılında bir oğlu oldu. Ahmet ismini verdiği oğlu, ilkokul 2. sınıfa geldiğinde rahatsızlandı, Ahmetin kalbi doğuştan delikti. 1966 yılında yapılan operasyon sonrası da, küçük Ahmet bir daha gözlerini açamadı. Adile Naşit oğlunun öldüğü gün Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü Tiyatrosuyla İzmirde turnedeydi. Bu haberi aldıktan sonra bağrına taş basıp sahneye çıkan Adile Naşitin oğlunu kaybettiği gün, kendisinin doğum günüydü.

 

TİYATRO KARAKTERİ

Babası öldükten sonra okulunu bırakan Adile Naşit 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosuna girdi. Halide Pişkinin grubunda Herşeyden Biraz oyunu ile İstanbul turnesine çıkan Adile Naşit sonradan Muammer Karacanın tiyatrosuna girdi. 1948-1951 arasında komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurdukları toplulukta çalıştı. Sonradan 1954te döndüğü Muammer Karaca tiyatrosunda 1960a kadar çalıştı. 1961de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile birlikte kurdukları Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonra, 1963ten 1975e kadar Gazanfer Özcan - Gönül Ülkü tiyatrosunda çalıştı. Tiyatro oyunlarının yanı sıra Hisseli Harikalar Kumpanyası, Neşe-i Muhabbet, Şen Sazın Bülbülleri gibi müzikallerde beğeni topladı.

 

SİNEMA KARİYERİ

Sinemaya girişi 1947 yılında Seyfi Havaerinin yönettiği Yara filmiyle oldu, ancak 1970lerde filmlerde yoğun olarak rol almaya başladı. 1976da İşte Hayat adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Hababam Sınıfı film serisindeki rolüyle büyük beğeni kazandı 1978de Uluslararası Sanat Gösterilerinin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı. Daha çok Ertem Eğilmez ve Kartal Tibetin çektiği güldürü filmlerinde oynadı.

 

MASALCI TEYZE

Tek çocuğu Ahmeti kaybettikten sonra iyice çocuklara yöneldi. Masalcı Teyze TRTde 1980 yılında TRT Ankara Televizyonu prodüktörlerinden İlhan Şengünün (1946-2003) yapımcısı olduğu Uykudan Önce isimli çocuk programıyla birlikte masalcı teyze diye anılmaya başladı. Masal ve öykü anlattığı bu program tek kanallı televizyon döneminde çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adile, Naşit'i, anıyoruz, |, Adile, Naşit, kimdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı