Haber Detayı
25 Nisan 2019 - Perşembe 13:39 Bu haber 1223 kez okundu
 
Ahmet Sami Topcan’ın Hayatını Konu Alan Belgesel Yoğun İlgi Gördü
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun (KTFF) kurucu başkanı merhum Ahmet Sami Topcan’ın hayatını konu alan belgeselin gösterimine katıldı.
KIBRIS Haberi
Ahmet Sami Topcan’ın Hayatını Konu Alan Belgesel Yoğun İlgi Gördü

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KTBK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım,  GKK Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, Meclis eski Başkanı Sibel Siber, ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun (KTFF) kurucu başkanı merhum Ahmet Sami Topcan’ın hayatını konu alan belgeselin gösterimine katıldı.

 

Topcan ailesi adına ve merhum Ahmed Sami Topcan'ın oğlu ve belgesel filmin yapımcısı Nazım Topcan, Filmin yönetmeni Tolgay Tarıman, KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı birer konuşma gerçekleştirdiler.

 

Nazım Topcan, Merhum Babası Ahmed Sami Topcan'ın hayatının belgeselleştirildiği filmin sadece fotoğraflardan tanıdığı 6 yaşında hayatını kaybeden ağabeyine ithaf edildiğini belirtti.

 

102 dakika ve iki bölümden oluşan belgeselde, Cumhurbaşkanı Akıncı Topcan’la ilgili düşünce ve anılarını paylaştı.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki gösterim öncesinde konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, belgeseli, Kıbrıs Türk halkının tarihsel bir kesiti olarak görmek gerektiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Ahmet Sami Topcan’ı sevgi saygı ile anarak sözlerime başlamak istiyorum” diyerek, belgesel çalışmasından dolayı aileyi ve yönetmen Tolgay Tarıman’ı kutladı.

 

Belgeselde sadece Ahmet Sami Topcan’ın hayatı olmayacağını, Kıbrıs Türk toplumunun tarihsel bir kesitinin de görüleceğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Çünkü, sömürge döneminden başlayarak 1960 Cumhuriyeti, ondan sonraki dönemler, 1974 ve sonrasında Kıbrıs Türk Federe Devleti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uzanan bir süreci yaşamış bir kimlikten söz ediyoruz” dedi.

 

Ahmet Sami Topcan’ın sadece spor alanında 10 kadar farklı görev yaptığına, kamuda da birçok görevler üstlendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Spor alanında yaptıklarının ötesinde çok çeşitli sahalarda hizmet vermiş, çok değerli bir şahsiyetten bahsediyoruz. O nedenle olaya baktığımızda, gerçekten bu konuyu Kıbrıs Türk halkının tarihsel kesiti olarak görmek gerekir” diye konuştu.

 

“DİSİPLİNLİ, İŞİNİ BİLEN, DÜRÜST, ÇALIŞKAN BİR KİMLİK”

 

Belgeselin ikincisinin de yapılması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs Türk toplumunun tarihsel birikimine ikinci bir belgesel de katkı yapabilir diye düşünüyorum” dedi.

 

Ahmet Sami Topcan’ı karşısındakinde saygı uyandıran, disiplinli, işini bilen, dürüst, çalışkan bir kimlik olarak tanıdığını anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:

 

“LİYAKAT, BİLGİ, GÖRGÜ, DENEYİM, TECRÜBE ARTIK ÇOK KAALE ALINMAMAYA BAŞLADI...”

 

“Bir kaç tane lisan bilen iyi bir bürokrat. Onun görev yaptığı dönemde liyakate dayalı, bilgiye dayalı, gerçekten atamaların o çerçevede yapıldığı dönemler idi. Ondan sonra, 1980’li yılların ortalarından itibaren bozuldu. Üzüntü vericidir, siyasetimizin içine girdiği koşullar bunu bozdu. Liyakat, bilgi, görgü, deneyim, tecrübe artık çok fazla kaale alınmamaya başladı. Siyasi kimlikler öne çıkmaya başladı. Üçlü kararname süreci maalesef işi çığırından çıkardı. Yeri gelmişken söyleyeyim; şimdi bir kamu reformu çabası var, belki uzun yıllar bir kayıptan sonra en azından yeniden liyakate, bilgiye, görgüye, tecrübeye dayalı bir yeni kamu düzeni bu ülkede kurabiliriz. Bu temenni ile sözlerimi bitiriyorum. Bir kez daha kendisini sevgiyle, rahmetle anıyorum.”

 

Konuşmaların ardından, merhum Ahmed Sami Topcan için 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü saat 10.30 da kabri başında her yıl olduğu gibi anma töreninin gerçekleştirileceği hatırlatıldı ve belgesel izlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ahmet, Sami, Topcan’ın, Hayatını, Konu, Alan, Belgesel, Yoğun, İlgi, Gördü,
Yorumlar
Haber Yazılımı