Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 18:32 Bu haber 2995 kez okundu
 
AVA, İngiltere'yi yöneten hükümet kabinesinin Covid-19 İletişim Karnesini araştırdı
İngiltere'yi yöneten hükümet kabinesinin Covid-19 İletişim Karnesi, AVA - Avrupa Gazetesi Özel Araştırması
DÜNYA Haberi
AVA, İngiltere'yi yöneten hükümet kabinesinin Covid-19 İletişim Karnesini araştırdı

AVA Araştırma Merkezi (AVARC) tarafından, 01 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında yapılan çalışma, Hükümet’in Coronavirüs Basın Toplantıları’nın sosyal medyadaki yansımaları hakkında ilginç analizler içeriyor. İşte çarpıcı sonuçlar

 

AVRUPA AJANSI (AVA) ÖZEL HABER-

Ünlü Analist ve Araştırmacı Ali Gizer'in yönettiği ve başında olduğu AVA Araştırma Merkezi (AVARC) tarafından, 01 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında yapılan çalışma, İngiliz Hükümet’in Coronavirüs Basın Toplantıları’nın sosyal medyadaki yansımaları hakkında ilginç analizler içeriyor.

 

AVARC çalışmasına göre, iki aylık süreç içinde Hükümetin açıklamalarına yönelik olarak halkın tepkisinin arttığı tespit edildi. Covid nedeni ile kayıp sayılarının azalmasına karşılık, Hükümet’in açıkladığı önlemlerin kamuoyu tarafından yetersiz bulunması kızgınlığın artmasında önemli bir etken oldu.

 

Pandemi sürecinde Nisan-Mayıs döneminde Hükümet sözcüleri tarafından yapılan basın açıklamaları Facebook üzerinden de canlı oalrak yayınlanmıştır. Yorumlara ve paylaşıma açık olarak yapılan açıklamalar sırasında kamuoyu katılım ve tepkisi AVARC tarafından izlenerek analiz edilmiştir.

 

İki aylık süre içinde, Başbakan Boris Johnson’ın Covid Uyarı Seviyeleri Sistemi’ni (Covid Alert Levels System) açıkladığı 11 Mayıs tarihi, en yüksek paylaşım sayısının gerçekleştiği gün oldu. En çok paylaşımın yapıldığı ikinci sıradaki gün ise, yine Başbakan Boris Johnson’ın Dominic Cummings ile ilgili açıklama ile söze başladığı basın toplantısına ait oldu. Üçüncü sırada yine Boris Johnson’ın yeni dönem ile ilgili olarak, özellikle okulların açıklamasına yönelik açıklamasını yaptığı ve ayrıca NHS’in test ve takip hizmetinin (Test&Trace Service) tanıtıldığı 28 Mayıs tarihi gelmektedir.

 

Üçüncü sırada yine Boris Johnson’ın yeni dönem ile ilgili olarak, özellikle okulların açıklamasına yönelik açıklamasını yaptığı ve ayrıca NHS’in test ve takip hizmetinin (Test&Trace Service) tanıtıldığı 28 Mayıs tarihi gelmektedir.

 

Genel olarak yapılan değerlendirmeye göre, sözcü açıklamalarının günlük ortalama 350 bin civarında kişi tarafından izlendiği ve 475 paylaşıma sahip olduğu tespit edilmiştir.

Zaman geçtikçe kızgınlık artıyor

İngiltere’de genel olarak tüm pandemi dönemi boyunca Hükümet sözcülerinin açıklamalarının daha çok beğeni aldığı tespit edilmiştir. Genel iki aylık ortalamaya bakıldığında Hükümet açıklamalarını beğeni oranının 78 ve kızgınlık oranının ise 22 olduğu gözlenmiştir.

Nisan ayının başında 81 olan beğeni oranının Mayıs sonunda 74’e gerilediği, buna karşılık Nisan başında 19 olan kızgınlık oranının ise Mayıs sonunda 26’ya yükseldiği görülmektedir. Özellikle Mayıs ayının üçüncü haftasında beğeni oranının en düşük seviye olan 60’a gerilediği dikkat çekmektedir.

En yüksek beğeni alanlar: Sunak, Raab ve Gove

Maliye Bakanı Rishi Sunak

Hükümet açıklamalarının sözcülere göre analizi yapıldığında ise en çok beğeni alan sözcünün Maliye Bakanı (Chancellor of the Exchequer) Rishi Sunak olmuştur. Sunak’ın genel beğeni oranı 88 olarak tespit edilmiştir. Sunak’ı 86’lık beğeni oranı ile Dışişleri Bakanı (Foreign Secretary) Dominic Raab. Beğeni sıralamasında üçüncü olan sözcü ise Şansölye (Chancellor of the Duchy of Lancaster) Michael Gove yer almaktadır.

İki aylık süreçte 15 basın toplantısında sözcü olarak en çok açıklama yapan Sağlık Bakanı (Health Secretary) Matt Hancock ise 82’lik beğeni oranı ile dördüncü sırada yer almaktadır.

İncelenen dönemde Boris Johnson sadece 6 kez basın toplantısı düzenlemiş ve 70’lik beğeni oranı ile ancak onuncu sırada yer alabilmiştir. Son sırada ise 60’lık beğeni oranı ile Eğitim Bakanı (Education Secretary) Gavin Williamson yer almaktadır.

 

Aynı gün içinde en yüksek oranda (96) beğeni alan sözcü, 7 Nisan’daki açıklaması ile Dominic Raab olmuştur. En düşük beğeniyi ise 16 Mayıs’taki 48’lik oran ile Gavin Williamson almıştır.

 

Not : Analizlere temel oluşturan veriler, açıklamaların yapıldığı gün sonlarına aittir. Bu nedenle, daha sonradan yapılan izlemelerden kaynaklanan beğeni ve paylaşımlardan dolayı değişiklikler olabilir.

AVA-Avrupa Gazete

Kaynak: Editör:
Etiketler: AVA,, İngiltere'yi, yöneten, hükümet, kabinesinin, Covid-19, İletişim, Karnesini, araştırdı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı