Haber Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 16:51 Bu haber 2759 kez okundu
 
Avrupa Merkez Bankasıʹndan Bu Hafta Faiz İndirimi Bekleniyor
Bloomberg anketine katılan ekonomistler Aralık ayı toplantısında da aynı ölçüde indirim bekliyor.
EKONOMİ Haberi
Avrupa Merkez Bankasıʹndan Bu Hafta Faiz İndirimi Bekleniyor

Ticaret savaşları nedeniyle ekonomik büyümedeki zayıflık, enflasyonun hedefe ulaşmaması gibi nedenlerle Avrupa Merkez Bankasıʹnın (AMB) 12 Eylülʹdeki toplantısında faiz indirimine gitmesi ve yeni bir parasal genişleme programı açıklaması bekleniyor.Genel beklenti eksi 0.4 olan mevduat faizinde 10 baz puan indirim olması yönünde.

 

Bloomberg anketine katılan ekonomistler Aralık ayı toplantısında da aynı ölçüde indirim bekliyor. Ekim ayında görev süresi dolacak olan Başkan Draghi Temmuzʹda yaptığı açıklamada görünümün gittikçe kötüleştiğine vurgu yapmıştı.

 

Unicredit Bank Başekonomisti Daniel Vernazza Bloomberg HTʹye Avrupa Merkez Bankasıʹnın bu haftaki toplantıda faiz indireceğini ve yeni bir parasal genişleme programı açıklayabileceğini söyledi.

 

Vernazza ˮBir genişleme paketi açıklamalarını ve mevduat faizinde 10 baz puan indirim yapmalarını bekliyoruz. Daha büyük bir indirim de olabilir. Sözlü yönlendirmelerini güçlendireceklerini düşünüyoruz. Enflasyon 2ʹlik hedeflerine dönene kadar destekleyici olmaya devam edeceklerdirˮ değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Avrupa, Merkez, Bankasıʹndan, Bu, Hafta, Faiz, İndirimi, Bekleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı