Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 00:42 Bu haber 1332 kez okundu
 
Azli istenen Trumpʹın Senatoʹda yargı süreci başladı
DÜNYA Haberi
Azli istenen Trumpʹın Senatoʹda yargı süreci başladı

Amerikaʹnın Sesiʹnde yer alan habere göre, azil savcısı yedi üye Senato binasına geldi. Bu yedi üyeden başsavcı olarak görev yapacak olan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff kürsüde azil maddelerini okudu.

 

TARAFSIZLIK YEMİNİ EDECEKLER

Resmi protokollerin tamamlanmasının ardından Senato Genel Kurulu, azil mahkemesine dönüşecek. Duruşmalara başkanlık edecek olan ABD Anayasa Mahkemesi Başkanı John Robertsʹın da bugün Senatoʹya giderek yemin etmesi, Robertsʹın ardından jüri görevi yapacak 100 senatörün de tek tek tarafsızlık yemini etmesi bekleniyor.Trumpʹın en önemli destekçisi Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell bugün Genel Kurul oturumunu açarken, Pelosiʹnin azil maddelerini imzalarken kullandığı kalemleri hatıra olarak Kongre üyelerine vermesini eleştirdi.McConnell, ʹBu hareket, Temsilciler Meclisiʹnin taraflı tutumunu tek bir karede temiz bir şekilde göstermiş oldu. Bu süreç başından sonuna açıkça taraflıydıʹ dedi.Amerikaʹdaki önemli imza törenlerinde geleneksel olarak bu uygulama yapılabiliyor.

 

ʹBAŞKAN NE SAKLIYOR, NEYDEN KORKUYOR?ʹ

Senato azınlık lideri Demokrat Chuck Schumer da partisinin, yargılamaya Temsilciler Meclisi sürecinde değerlendirilemeyen yeni tanıkların ve belgelerin eklenmesi talebini yineledi. Schumer, ʹBaşkan ne saklıyor, neyden korkuyor?ʹ diye sordu.Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi azınlık lideri Kevin McCarthy ise Amerikan halkının geçmişe dönüp baktığında Trumpʹın bu kadar zayıf bir davayla görevden alınmaya çalışılmasını, üzücü ve uzun bir süreç olarak hatırlayacağını söyledi. 

 

TRUMPʹIN EKİBİ ʹAKLANMAʹ KARARI BEKLİYOR

Trumpʹın ekibi Senatoʹdaki yargılamanın iki haftadan fazla sürmeden aklanma kararının çıkmasını bekliyor. Ancak yeni tanıkların ifade için çağrılması bu süreyi uzatabilir.Temsilciler Meclisiʹndeki soruşturmayı idare eren İstihbarat Komisyonu Başkan Adam Schiff ve azil maddelerini onaylayan Adalet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler, 7 kişilik savcı ekibine başkanlık edecek.

 

NE OLMUŞTU?

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019ʹda ʹABDʹnin ulusal güvenliğine zarar verdiğiʹ ve ʹBaşkanlık yeminine ihanet ettiğiʹ gerekçesiyle Trumpʹa yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.Pelosi, 25 Temmuzʹda Trumpʹın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması karşılığında ABDʹnin ülkesine askeri yardımı serbest bırakacağını söylediğini ve bunun anayasaya aykırı olduğunu iddia etmişti.Beyaz Saray ise 25 Eylülʹde Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü yayımlayarak Ukraynaʹya yardımlar ile görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu.Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde 13-21 Kasımʹda kamuya açık oturumlar düzenlenmiş; Dışişleri, Ulusal Güvenlik Konseyi ve Pentagonʹdan toplam 12 yetkili bu süreçte ifade vermişti.Ardından İstihbarat Komitesi, hazırladığı 300 sayfalık raporu, 3 Aralıkʹta Adalet Komitesine sunmuş; Adalet Komitesi yaptığı iki oturumun ardından 13 Aralıkʹta azil maddelerini onaylayarak dosyayı Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna göndermişti.Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralıkʹta yapılan oylamada, Trumpʹa yönelik ʹgörevini kötüye kullanmakʹ ve ʹKongreʹnin işleyişini engellemekʹ suçlamaları kabul edilmişti.

Kaynak: (Haberler) - Haberler Editör:
Etiketler: Azli, istenen, Trumpʹın, Senatoʹda, yargı, süreci, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı