Haber Detayı
12 Ağustos 2019 - Pazartesi 16:18 Bu haber 1389 kez okundu
 
Bakan Akarʹdan Çok Sert Doğu Akdeniz Mesajı!
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barışçıl çözümden yanayız. Türkiyeʹnin içinde olmadığı hiçbir çözümün yaşama şansı olmadığını tekrarlamak istiyorum.
TÜRKİYE Haberi
Bakan Akarʹdan Çok Sert Doğu Akdeniz Mesajı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TRT Haberʹde gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akarʹın açıklamalarından satır başları;

 

DOĞU AKDENİZʹDE GERİLİM

 

Barışçıl çözümden yanayız. Türkiyeʹnin içinde olmadığı hiçbir çözümün yaşama şansı olmadığını tekrarlamak istiyorum. Oldubittiye müsaade edilmeyeceğini herkesin bilmesi lazım. Tüm bu yaklaşımlarımıza rağmen bizim içinde olmadığımız bir kararla buradaki siyasi, askeri, ekonomik sorunları çözmeye kalkışmanın beyhude olduğunu aktarmak istiyorum. Hakkımız, hukukumuz var; komşularımızın bunlara uymasını istiyoruz. Bu konudaki hak ve hukukumuzu koruma konusunda kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Gücümüzü, maksadımızı kimse test etmesin, bu bir tehdit değil.

 

ABD HEYETİ İLE BARIŞ KORİDORU GÖRÜŞMESİ

ABD ile müşterek harekat merkezi kısa süre içinde kurulacak. Bazı süreler koyduk, program dahilinde yapılacakları ortaya koyduk. Bu bölgede hiçbir şekilde terör koridoru kurulmasına izin vermeyeceğimizi ortaya koyduk. Temennimiz, müttefikimiz olan ABDʹnin ve askerlerinin yaptıkları konuşmalar ve sözler çerçevesinde bu sürecin ilerlemesine gayret göstereceklerine inanmak istiyoruz. Herhangi bir aksilik çıktığı zaman bizim kendi planımızı devreye koyacağımızı belirttik. B ya da C planı, kendi faaliyetlerimiz de olacak.

 

İDLİB

Rusya nezdinde bize saldırı olursa misli ile mukabele edeceğimizi dile getirdik. Biz burada ateşkesin sürdürülmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Değişik kurumlarımız vazifeler yapıyorlar. Ilımlı muhalifler kendi topraklarını korumak için gayret gösteriyorlar. Tüm bu olumlu görüşme ve niyetlere rağmen Rusya destekli Rejim ahlak dışı saldırılarını sürdürüyor. Yaşlı genç demeden haziran ayından bu yana 400 civarında sivil ve masum insan hayatını kaybetmiş durumda. 1000ʹden fazla Suriyeli kardeşimiz de yaralanmış durumda. Zaman zaman 12 gözlem noktamıza saldırı oluyor. Açıkça Rusya nezdinde de dile getirdik. Burada bize yönelik saldırılara misliyle mukabele ettiğimizi ve edeceğimizi dile getirdik. Onlar da bunun yanlışlıkla olduğunu söylüyor. Bu ızdırabın bitmesi için Rusyaʹyla görüşmelerimiz sürüyor.

 

FETÖ İLE MÜCADELE

Hassasiyetimiz sürdürüyoruz. Rehavet söz konusu değil. Hani terör örgütü yalnızca TSKʹya değil ülkemizin bütün birimlerine sızmış ve nüfuz etmiştir. Devletin diğer kurumları da mücadelelerini sürdürüyor. Bu iş bitti noktasında değiliz. Yeni bilgi her şekliyle nereden gelirse gelsin hukuk çerçevesinde değerlendirmesi yapılıyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Bakan, Akarʹdan, Çok, Sert, Doğu, Akdeniz, Mesajı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı