Haber Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 15:37 Bu haber 1281 kez okundu
 
Bakan Akarʹdan İYİ Partiʹye Ziyaret
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi vermek üzere muhalefet turuna çıktı.
TÜRKİYE Haberi
Bakan Akarʹdan İYİ Partiʹye Ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi vermek üzere muhalefet turuna çıktı.

 

Bakan Akar, ilk ziyareti İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yaptı. Akar, Akşener ile partisinin genel merkezindeki görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Akşenerʹe Barış Pınar Harekatıʹna ilişkin bilgi verildiğini belirten Akar, ˮBarış Planı Harekatıʹyla ilgili öncesiyle, sonrasıyla ilgili ve devamıyla ilgili bazı bilgileri kendilerine takdim ettik. Sayın Genel Başkanʹın görüşlerini dinledik, sorularını cevaplandırmaya çalıştıkˮ ifadesini kullandı.

 

Gerekli çalışmalar yapıldıktan, ciddi ve samimi şekilde muhataplarla görüşüldükten sonra konuya birlikte müttefiklik ruhuna uygun NATO içindeki ittifaka uygun bir şekilde koalisyonla, ABD ile birlikte çözüm için çalıştıklarını anlatan Akar, bunun mümkün olmadığını gördükleri için ülkenin hak ve menfaatleri konusunda bir karar verdiklerini ve bu kararın da 9 Ekim saat 16.00ʹdan itibaren uygulanmaya başlandığını vurguladı.

 

Buradaki faaliyetlerin Mehmetçikʹin büyük bir başarısıyla, kahramanlığıyla, fedakarlığıyla devam ettiğine dikkati çeken Akar, şöyle konuştu: ˮTel Abyad kontrolümüz altında, Rasulayn kontrol altında. Bölgenin kontrolü ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Buradaki mücadelemiz, sadece YPG ile değil, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle. Bizim için tek hedef teröristler. Bunun dışında hiçbir etnik, hiçbir dini grupla bizim hiçbir ilişkimiz söz konusu değil, bu manada mücadelemiz söz konusu değil, onların güvenliği de bizim için önemlidir. Dolayısıyla, özellikle Kürt kardeşlerimizin Türkiyeʹdeki ve Suriyeʹnin kuzeyindeki, onların rahatı ve huzuru ve güvenliği için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Özellikle Tel Abyadʹda ve Resulaynʹda oraları kontrol altına aldıktan sonra ülkemiz lehinde, Silahlı Kuvvetlerimiz lehinde oradaki vatandaşların, Suriyeʹdeki kardeşlerimizin yaptıkları gösteriler, yaptıkları açıklamalar bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.

 

ˮDAEŞ konusunda bir hapishane meselesinin bulunduğunu bildiren Akar, ˮBu hapishanelerle ilgili elimizden gelen gayreti göstermeye kararlıyız. Ancak bölgemizde bir tek hapishane vardı, DEAŞ hapishanesinde, oraya gittiğimiz zaman bunun YPGʹliler tarafından boşaltıldığını, oradaki DEAŞʹlıların kaçırıldığını gördük. Bunları da fotoğrafla, filmle tespit ettik, muhataplarla bunları görüştük ve görüşmeye devam edeceğizˮ değerlendirmesini yaptı.

 

ˮMASUM KİŞİLERE ZARAR GELMEMESİ İÇİN HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERİYORUZˮ

İnsani konularda da çok hassas olduklarına işaret eden Akar, ˮHerhangi bir şekilde masum bir insana, masum bir kişiye zarar gelmemesi için hem planlamada hem uygulamada hem icrada elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, göstermeye devam ediyoruz, bunun dışındaki haberler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyor.

 

Bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri milli, manevi, mesleki değerlerine son derece bağlı, elinden geldiğince tamamen ahlaki değerler ölçüsünde mücadelemizi son derece temiz bir şekilde sürdürüyoruz. Buradaki esas olan husus; ülkemizin güneyinde, Suriyeʹnin kuzeyinde herhangi bir terör koridoruna müsaade etmeyeceğimiz, esas olan budur, gayretimiz budurˮ diye konuştu. ˮBu sadece ülkemizin, halkımızın, sınırlarımızın güvenliği değil aynı zamanda Suriyeʹnin de kuzeyinin güvenli bir bölge haline gelmesiyle orada yaşayan, yaşamakta olan Suriyeli kardeşlerimizin de evlerine ve topraklarına güven içinde dönmelerini sağlamak da bizim bir başka amacımız.ˮ diyen Milli Savunma Bakanı Akar, ˮDolayısıyla buradaki faaliyetlerin bu şekilde devamıyla inşallah burada güvenli bölge gerçekleşecek ve sonuçta burada sulh ve sükun gerçekleşecek ve bu şekliyle harekat tamamlanacakˮ ifadesini kullandı.

 

KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ İLE DE GÖRÜŞECEK

Akar saat 16.00’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelecek.Tedavisi tamamlanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 3 hafta aradan sonra bugün mesaiye başladı. Akar’ın MHP liderini de ziyaret ederek harekatla ilgili bilgi vereceği bildiriliyor. Akar-Bahçeli görüşmesinin saati hakkında ise bilgi verilmedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Bakan, Akarʹdan, İYİ, Partiʹye, Ziyaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı