Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 20:52 Bu haber 1196 kez okundu
 
Barış Pınarı Harekatıʹnda TSK, 30 kilometre derinliğe girdi
TÜRKİYE Haberi
Barış Pınarı Harekatıʹnda TSK, 30 kilometre derinliğe girdi

Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait F16 savaş uçakları, Türkiyeʹnin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat Nehriʹnin doğusunda yer alan ve yaklaşık 30 kilometre derinlikteki terör örgütü YPG/PKK hedeflerini imha etti.Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, terör örgütü YPG/PKKʹnın işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi.

 

Ayn İsa ilçesi çevresindeki Rami Hava Üssü ve cephaneliği ile Aluk, Mustel, Esadiye, Fender ve Huşan köylerindeki terör örgütü hedefleri, savaş uçaklarınca bombalandı.Bombardımanda Resulayn ilçesi ve bazı çevre köyler ile Derik ve Kamışlı ilçeleri kırsalındaki terörist unsurlar da vuruldu.Terör örgütü YPG/PKK mensupları ise Türk savaş uçaklarının görüşünü kısıtlamak amacıyla lastik yakıyor.Öte yandan TSK Topçu birlikleri, Şanlıurfaʹnın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Tel Abyadʹda örgütün mevzilerini obüs atışlarıyla hedef alıyor.

 

TERÖRİSTLER KISKACA ALINDI

Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Tel Abyadʹdaki terör hedefleri obüs atışlarıyla vuruluyor. Harekatın başlamasıyla Akçakaleʹnin karşısındaki Tel Abyadʹdaki terör hedeflerine obüs atışları yapıldı. Bölgeden dumanlar yükselirken, Türk Silahlı Kuvvetleriʹnce obüs atışları sürdürülüyor. F-16ʹLAR PEŞ PEŞE HAVALANDI Sınırın diğer tarafındaki PYD işgali altında olan Rasulaynʹdan dumanlar yükselirken, Diyarbakırʹdaki 8. Ana Jet Üssüʹnden peş peşe F-16ʹlar yükseldi.Bölgede bulunan basın mensupları, havada F-16ʹların olduğuna dair ses duyduklarını aktardı.Diyarbakır 8. Ana Jet Üssüʹnden havalanan F-16 uçakları, Suriyeʹdeki PYD hedeflerine bomba yağdırdı.

 

OBÜSLER TERÖRİST MEVZİLERİNİ DÖVÜYOR

Türk Silahlı Kuvvetleriʹnin (TSK), Suriye Milli Ordusuʹyla birlikte Suriyeʹnin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatıʹnı başlatmasının ardından Ceylanpınar ilçesinde obüs sesleri duyuluyor.Türk Silahlı Kuvvetleriʹnce, Suriye Milli Ordusu ile Suriyeʹnin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatıʹnın başlatılmasıyla Ceylanpınar ilçesinin karşısındaki Resulaynʹın bazı bölgelerinden dumanların yükseldiği gözlendi. Ceylanpınar ilçesinde obüs sesleri duyulurken, Suriye sınırında savaş uçaklarının uçtuğu görülüyor.Bu arada, Ceylanpınar Belediyesi de yaptığı uyarılarla vatandaşların evlerine girmesini istedi.

 

NE OLMUŞTU?

Türkiyeʹnin ABD ile Güvenli Bölge konusunda anlaşamamasının ardından Suriyeʹye düzenlenmesi beklenen ve günlerdir konuşulan harekat bugün saat 16.00ʹda başladı. Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı adı verilen harekatın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanʹın talimatıyla başlatıldığını duyurdu. Harekat kapsamında PKK/YPG hedefi jetlerle vuruldu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Barış, Pınarı, Harekatıʹnda, TSK,, 30, kilometre, derinliğe, girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı