Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 07:57 Bu haber 1523 kez okundu
 
BM: Risk çok büyük ve buna hazır olmamız lazım..
BMʹden korkutan koronavirüs açıklaması: Risk çok büyük ve buna hazır olmamız lazım
SAĞLIK Haberi
BM: Risk çok büyük ve buna hazır olmamız lazım..

Çinʹin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 26 ülkeye yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle şu ana kadar 1873 kişi hayatını kaybetti. Ölümcül virüs tüm dünyada büyük bir paniğe neden olurken, Birleşmiş Milletlerʹden (BM) yeni bir açıklama daha geldi.

 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs salgınının sağlık sistemi zayıf ülkelere sıçramasında endişe ettiğini belirterek, ʹRisk çok büyük ve dünya olarak buna hazır olmamız lazımʹ dedi.

 

ʹRİSK ÇOK BÜYÜKʹ

Pakistan-Hindistan sınırındaki Kartarpur Darbar Sahib Sih tapınağını ziyaret eden Guterres, burada yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınındaki durumun şu an için kontrol altında olduğunu söyledi.Guterres, salgının sağlık sistemi gelişmemiş Afrika kıtasındaki ülkeler gibi ülkelere sıçramasından endişe duyduğunu dile getirerek, ʹRisk çok büyük ve dünya olarak buna hazır olmamız lazım. Dünya Sağlık Örgütü, böyle bir gelişme olduğunda nasıl müdahale etmesi gerektiği üzerinde çalışıyor.ʹ ifadesini kullandı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

 

ESED REJİMİNE ATEŞKES ÇAĞRISI

Suriyeʹde 2011 yılından bu yana devam eden iç savaşta yaklaşık 900 bin kişinin yerinden edildiği İdlibʹde yaşanan insani krize de değinen Guterres, Esed rejimine ateşkes çağrısında bulunarak, Türkiye, İran ve Rusyaʹnın siyasi çözüm bulması gerektiğine vurgu yaptı.Guterres, Libyaʹdaki iç savaşa ilişkin de BMʹnin silah ambargosunun ihlal edildiğini belirterek, ʹLibyaʹda kaç farklı ülke silah ambargosunu ihlal ediyor ve bölgeye hem personel hem ekipman yolluyor?ʹ diye sordu.

 

ʹRİSKLİ BİR DÖNEMDE YAŞIYORUZʹ

Guterres, aralarındaki ilişkiler nedeniyle BM Güvenlik Konseyiʹnin çalışmalarını kısıtladığı gerekçesiyle Çin, ABD ve Rusyaʹyı suçlayarak, ʹKaosun dünyamızı çok dengesiz bir hale dönüştürdüğü riskli bir dönemde yaşıyoruz.ʹ dedi.ABD ile Afgan Talibanı arasında yürütülen müzakerelerin bölgede uzun süredir devam eden istikrarsızlığı sona erdirmek için önemli bir şans olduğunu da kaydeden Guterres, ʹBu barış şansını kaçırmamamız gerekiyor. Milyonlarca Afgan yıllardır sığınmacı hayatı yaşıyor. Barışın sağlanması ve Afganistanʹın uluslararası topluma entegre edilmesi herkesin yararına.ʹ diye konuştu.

 

NE OLMUŞTU?

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu sabah saatlerinde yaptığı açıklamada koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 1873ʹe yükseldiğini duyurmuş, toplam enfekte kişi sayısını ise 73 bin 335 olarak açıklamıştı. Tedavi edilen kişi sayısı da 12 bin 803 olarak açıklanmıştı.Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019ʹda ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiyeʹnin de bulunduğu birçok ülke, Çinʹde mahsur kalan vatandaşlarının tahliyesini gerçekleştir

 

mişti.İlk olarak Vuhanʹda tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ʹacil durumʹ ilan etmişti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BM:, Risk, çok, büyük, ve, buna, hazır, olmamız, lazım..,
Yorumlar
Haber Yazılımı