Haber Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 11:44 Bu haber 689 kez okundu
 
Brezilya'da Rüşvet Operasyonu
Brezilya'da polis, aralarında hükümetin Senatodaki lideri Senatör Fernando Bezerra Coelho ve oğlu Federal Milletvekili Fernando Coelho'nun kongredeki ofislerinin de dahil olduğu 52 adrese yönelik operasyon düzenledi.
DÜNYA Haberi
Brezilya'da Rüşvet Operasyonu

Brezilya'da polis, aralarında hükümetin Senatodaki lideri Senatör Fernando Bezerra Coelho ve oğlu Federal Milletvekili Fernando Coelho'nun kongredeki ofislerinin de dahil olduğu 52 adrese yönelik operasyon düzenledi. 

 

Federal Yüksek Mahkeme Yargıcı LuisRobertoBarroso, senatör ve oğluna ait adresler dahil 52 noktada arama yapılmasına karar verdi.

 

Yargıç Barroso'nun, 30 sayfalık arama kararında, "gizli ve sistematik bir rüşvet ödeme planı" olduğu belirtiliyor.

 

Senatör Coelho, 2012 ve 2014 yılları arasında DilmaRousseff hükümetinde Entegrasyon Bakanlığı görevini yürütürken oğlu ile en az 5,5 milyon Brezilya reali (1,37 milyon dolar) rüşvet almakla suçlanıyor. 

 

Senatör Coelho'nun avukatı AndreCallegari, savunma olarak henüz yargıcın talep ve kararlarına erişemediklerini söyledi ancak önlemlerin gereksiz olduğu değerlendirmesinde bulundu.  

 

Senatör Coelho evinde yapılan arama sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yürüttüğü senato liderliği görevini Devlet Başkanı JairBolsonaro'ya devretmeye hazır olduğunu belirtti.

 

Senatör ve oğluna yönelik operasyon, 2017 yılında iki iş adamının "türbülans yolsuzluk operasyonu" kapsamında federal savcılık ile anlaşmaya varıp itirafçı olmalarından sonra açılan davaya dayanıyor.

 

İtirafçıların, soruşturulan kişilerin nasıl para topladıkları ve eski bakanın iş adamları, operatörler ve diğer parlamenterler üzerinden nasıl para akladığını detaylı şekilde anlatması Barroso'nun arama kararında yer alıyor. 

 

Polis yetkilileri, senatör ve oğlunun rüşvet aldığına dair birçok kanıt bulunduğunu belirtti. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Brezilya'da, Rüşvet, Operasyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı