Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 07:48 Bu haber 1184 kez okundu
 
Bu virüs insandan insana bulaşıyor
Çinʹde ʹgizemli hastalığaʹ yol açan virüsün insandan insana bulaştığı tespit edildi
SAĞLIK Haberi
Bu virüs insandan insana bulaşıyor

Çin medyasına göre, Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından salgını araştırmak üzere görevlendirilen uzman ekibin lideri Zhong Nanshan, zatürre benzeri hastalığa neden olan virüsün, insandan insan geçebildiğini belirtti.

 

2 KİŞİYE VİRÜS AİLE ÜYELERİNDEN BULAŞTI

Guangdong eyaletindeki 2 kişiye virüsün aile üyelerinden bulaştığının tespit edildiğini aktaran Zhong, söz konusu iki kişinin, hastalığın ortaya çıktığı Vuhan kentine gitmediğini ancak aile üyelerinin bu kentten dönmesinin ardından hastalığa yakalandıklarını ifade etti. China Daily gazetesinde, virüsün tespit edildiği hastalarla ilgilenen bazı sağlık çalışanlarında da virüse rastlandığı bilgisi paylaşıldı.

 

ʹVİRÜS CİDDİYE ALINMALIʹ

Çin Merkez Televizyonunun (CCTV) haberine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, son zamanlarda Vuhan kentinde ve diğer yerlerde görülen, yeni koronavirüs salgınının ciddiye alınması gerektiğini belirtti. Virüsün yayılmasını engellemek için kararlı çabalar sarf edilmesi talimatını veren Şi, ʹParti komiteleri, hükümetler ve her kademedeki ilgili departmanlar, insan hayatına ve sağlığına öncelik vermeli.ʹ diye konuştu. Şinhua ajansının haberinde de Çinʹde yeni bir koronavirüsün yol açtığı vakaların sayısının, yerel saatle 18.00 itibarıyla 224ʹe çıktığı, bunlardan 217ʹsinin doğrulandığı kaydedildi.

 

3 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Çinʹin Hubey eyaletinin Vuhan kentinde aralık 2019ʹda ortaya çıkan yeni bir koronavirüsün neden olduğu gizemli hastalık nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetmişti. Virüsten kaynaklanan salgın, 2002 ve 2003ʹte yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı. Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını ortaya koyduğunu ifade etmişti.Öte yandan, Hong Konglu uzmanlar virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti.Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Taylandʹda da bu hastalığın belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Kaynak: (Haberler) - Haberler Editör:
Etiketler: Bu, virüs, insandan, insana, bulaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı