Haber Detayı
23 Aralık 2019 - Pazartesi 18:19 Bu haber 5586 kez okundu
 
Çaluda; 25 yıl fiili hizmetin karşılığı 37 yıla denk geliyor...
Çaluda; "Bu insanlar 25 yılını doldurur ama emekli olamazlar. Bu polis teşkilatına geçmiş hükümetler döneminde sözler verilmiş, bu kürsü de çoğu kez ifade edilmiştir. Bir an önce bu durum düzeltilmeli ve teşkilatın eksiklerini tamamlamalıyız" dedi
KIBRIS Haberi
Çaluda; 25 yıl fiili hizmetin karşılığı 37 yıla denk geliyor...

Ulusal Birlik Partisi Güzelyurt Milletvekili Aytaç Çaluda bugünkü meclis oturumunda Polislerin özlük haklarına ilişkin gündem dışı bir konuşma gerçekleştirerek yarım asırdır Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için çalışan, bir çok gazi ve şehit veren Polis örgütünün personeline şükranlarını sunarak "Polis teşkilatının eksiklerini tamamlamalıyız" diyerek öz eleştiride bulundu.

 

Aytaç Çaulda, İç güvenliğin çok önem arzettiğini belirterek başladığı konuşmasında; " Bizlerin canını, malını ve namusunu korumakla görevli bu teşkilat bizim göz bebeğimizdir. Biz siyasetçiler olarak polis teşkilatının tüm sorunları ile ilgilenmek durumundayız. Bunu yaptığımız söylenemez. Tüm hükümetler polis zaten askere bağlıdır deyip bu kurumumuzu göz ardı etmiştir. Bunu geçmiş hükümet programlarına bakarsak rahatlıkla görebiliriz. Hiç bir hükümet tam anlamı ile polis teşkilatının sorunları ile yakından ilgilenmemiştir. Gelin hepberaber bu teşkilatın sorunlarına kulak verelim." Dedi.

 

Polis teşkilatında ve ülke güvenliğinde pek çok sorunun olduğunu günlük gazetelerin, ilk on sayfasında, mahkeme koridorlarında ve ceza evinin yoğunluğundan anlayabiliriz diyerek Polis teşkilatındaki sorunları şu şekilde dile getirdi;

 

Personel sorunu

polis teşkilatının polis ve itfaiye kadrosu 3000 dir. Mallesef mevcut kadro yaklaşık 2100 civarındadır. Polis ve itfaiye açığı 900 civarındadır. Kadro bakımından eksik olan polisin aynı zamanda moral ve motivasyon açısından da zorluklar içerisindedir. Polisler fazla çalışma saatlerinin karşılığını alamamaktadır. Fazla çalışmalarına karşılık en fazla alabildikleri maaşlarının 25’i kadar ek mesaidir. Devletin diğer kadrolarında 100 yakın oranda ek mesayisini alan kurumlar varken polisler çalışmalarına karşılık bunu alamamaktadır. Bu bir ayırımcılıktır. Ve polisler kendilerine karşı yapılan bu ayrımcılığı görmektedirler. Yine polis teşkilatı içerisinde 2008 yılından bu yana terfilerle ilgili sorunlar yaşanmaktadır. Polis teşkilatında en son terfiler 2013 yılında yapılmış bu terfilerle ilgili de devam eden mahkeme süreçleri vardır. Polis teşkilatında tek motivasyon kaynağı terfidir ve o da doğru düzgün yapılamamaktadır. Moral ve motivasyon olarak çöküntü içinde olan bir teşkilattan düzgün bir görev bekleyemeyiz. Bu durum bir çok polisin yolsuzluğa ve kanunsuzluğa düşmesine neden olmaktadır. Bunu da son zamanlarda üzülerek görmekteyiz. Personel üzerindeki diğer bir baskı ve sorun ise personele yönelik başlatılan soruşturmaların yıllar boyunca sürmesidir. Bu soruşturma süreçleri en tepeden en alta tüm personeli etkilemektedir. Polis teşkilatı içerisinde bir çok çekişme vardır. Guruplaşma vardır. Bunların tez zamanda çözülmesi gerekmektedir. Çürük elmalar ayıklanmalıdır. Diğer bir sorun ise,

 

Yönetim sorunu

Polis teşkilatında 5 aydan bu yana genel müdür yardımcılıkarı makamları boştur ve atama da yapılamamaktadır. Yasal düzenleme istemektedir. Bu yasal düzenleme şu anda meclis komitesindedir. Bu yasa düzenlemesinde de sorun vardır. Polis teşkilatını yöneten polis genel müdürü yasanın düzenlenmesinde 30 yıl fiili hizmet şartı konmasını isterken hükümet bunun 20 yıl olmasını istemektedir. Polis teşkilatında hiyerarşi, kıdem ve tecrübe önemlidir. 20 yıllık bir kişinin, hem tecrübesiz hem de kıdemsiz bir kişi teşkilatın başına geçerse varın siz düşünün teşkilatın ne hale geleceğini. Şu anda bir çok makam boştur. Vekillerin vekilleri teşkilatı yönetmektedir. Bir an önce polis teşkilatındaki yasal düzenlemeler yapılmalı ve gerekli terfi ve atamalar yapılmalıdır. Bu boşluk mafyanın ülkemizde cirit atmasına neden olmaktadır.

 

Polis teşkilatında diğer bir sorun ise organizasyon sorunudur. Eski zamanlarda 30 yakın karakolu olan bir polis teşkilatı şu anda 15 civarında karakolla görev yapmaya çalışmaktadır. Bu durum polis teşkilatının alan hakimiyetini kaybettirmiştir. Bir çok köye ay geçer polis gitmez. Bu uyuşturucu illeti en küçük köye kadar girmiştir. Uyuşturucu ile ilgili ülkemizde büyük sorun vardır. Gençlerimiz ve geleceğimiz mahvolmak üzeredir. Polis teşkilatında 40 kişilik görevli ile ve tek merkezden uyuşturucu ile mücadele edilmeye çalışılmaktadır. Bu mücadele şeklinin başarısızlığı meydandadır. Her yerde uyuşturucu içilmektedir. Her gün gençlerimiz uyuşturucudan tutuklanmaktadır. Ceza evi uyuşturucu suçundan mahkumlarla doldu taştı. Uyuşturucu ile top yekün bir mücadele başlatılmalıdır. Ancak bu mücadele sadece lafta kalmamalıdır. Ayrıca İlçe olan Lefke de yanlışım yoksa çalışan polis sayısı 20 kadardır. 12. 000 öğrencinin ve toplamda 30.000-40.000 nüfusun olduğu bir bölgeye 20 polis bakmaya çalışır. Ne kadar bakarsa o kadar görür diye bir laf var bakamıyor ki görsün. Bir an önce Lefke ilçesinin hakkı olan polis müdürlüğünün kurulması ve polis personelinin de ihdas edilmesi gerekmektedir.

 

Araç ve gereç sorunu

Polis teşkilatının etkin bir devriye yapabilmesi için arabalara ihtiyacı vardır. İnsanların şikayetlerine anında yetişebilmesi için polis arabalarına ihtiyacı vardır. Polis teşkilatında şu anda kullanılan araçların 50-60’ı hurdaya çıkarılacak durumdadır malesef.

 

Polis teşkilatı polislikle alakası olmayan bir çok görevi yapmaktadır.

Bu görevler esasında başka kurumların görevleridir. Örneğin trafik cezalarının tebligatı posta memurları yerine polis tarafından yapılmaktadır. Mahkemelerin kestiği para cezalarının tahsilatı polis tarafından yapılmaktadır. Bu maliyenin bir görevi olmalıdır. Mahkemelerden ceza evine , ceza evinden mahkemelere suçluların taşınmasını polisler yapmaktadır. Bu görev ceza evi ve mahkeme memurlarının görevidir. Ülke genelinde Belediyelerin, üniversitelerin ve pek çok kurumun yaptığı, konferans, konser, festival vs. güvenlik görevini polis yapmaktadır. Adeta belediyelerin ve üniversitelerin özel polisi konumundadır polis teşkilatı. Bir an önce ÖZEL GÜVENLİK  YASASININ eksikleri giderilerek polisler bu görevden alınmalıdır.

 

Emeklilik sorunu

24/48 çalışan ve hatta polis yasası gereği haftalık 48 saat çalışan polislerin 25 yıllık fiili hizmet sonucunda diğer kurumlarda çalışan görevlilerin çalışma saatine göre hesaplandığı takdirde 25 yılları yaklaşık 37 yıla denk gelmektedir. Bu görevlilerin, yıprandığı, memleketteki suçlularla mücadele ettiği, bir çok meslek hastalığı geçirdiği, zor şartlar altında çalıştığı, çalıştığı saatin karşılığını alamadığını kabul etmeyen bir vekil yoktur diye düşünüyorum. Bu insanlar 25 yılını doldurur ama emekli olamazlar. Bu polis teşkilatına geçmiş hükümetler döneminde sözler verilmiş, özellikle teşkilatın personelinin özlük haklarının iyileştirileceği sözleri bu kürsü de çoğu kez ifade edilmiştir. Bir an önce bu durum düzeltilmelidir.

 

Şeffaflık istiyorsak bu işlerin peşine düşmeliyiz.

Ben bir milletvekili olarak yani bir seçilmiş yani halkın seçtiği biri olarak yüce meclisimiz “yolsuzluk adı altında dokunulmazlığımı” kaldırdı. Polis teşkilatında yaklaşık olarak 3-4 ay önce rüşvet ve yolsuzlukla ilgili çok büyük bir operasyon yapıldı. Ve bir müfettiş kadın tutuklandı. Ben dahil herkes arkasının geleceği bu işin, poliste ve devletin bir çok kademesini bir çok sivil şahsı da kapsayacağı ve ülkemizde bir temiz eller operasyonu olacağı düşüncesi hakim oldu. Bir baktık olan sadece kadın müfettişe oldu. Soruşturma ilerlemedi. Veya birileri ilerlemesini engelledi. Şeffaflık istiyorsak bu işlerin peşine düşmeliyiz. Öyle SAMAN ALEVİ gibi yanıp sönme olmaz. Bu konuya da dikkatinizi çekerim.

 

Bizler, aracı olmayan, personeli eksik olan, motivasyonu eksik olan, ek mesaisini almayan bir teşkilattan nasıl görev yapmasını beklerik ? bu biraz insafsızlık olur.

 

Polis teşkilatının eksiklerini tamamlamalıyız. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çaluda;, 25, yıl, fiili, hizmetin, karşılığı, 37, yıla, denk, geliyor...,
Yorumlar
Haber Yazılımı