Haber Detayı
31 Mayıs 2020 - Pazar 06:52 Bu haber 2213 kez okundu
 
Çavuşoğlu; YÖK'ün aldığı karara ilişkin girişim başlatıldı
Bakan Çavuşoğlu: Türkiye cumhuriyeti için KKTC yabancı bir ülke durumunda olmayacaktır.
EĞİTİM Haberi
Çavuşoğlu; YÖK'ün aldığı karara ilişkin girişim başlatıldı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu YÖK'ün yurt dışındaki üniversitelerden yatay geçişlerle ilgili yeni kararına ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklamada bulunarak, konunun değerlendirilmesi ve yazışmaların sonucunun beklenmesinin daha uygun olacağını düşündüğünü belirtti.

 

Çavuşoğlu şunları paylaştı

Bugün YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre,yabancı ülkelerde okuyan TC uyruklu öğrenciler ile ilgili almış olduğu kararın kapsamı konusunda KKTC ‘de okuyan öğrenciler arasında ve üniversitelerimizde bazı tereddütler hasıl olmuştur.

 

Bilindiği üzere KKTC de okuyan TC uyruklu öğrenciler ÖSYM sınavı ile kaydolmakta ve YÖK mevzuatına göre eğitim öğretim almaktadırlar. Diğer taraftan KKTC'nin Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkileri iki farklı ülke pozisyonunda olmayıp bize göre bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Türkiye cumhuriyeti için KKTC yabancı bir ülke durumunda olmayacaktır.

 

Söz konusu karar bu çerçevede değerlendirildiğinde ,KKTC‘nde okuyan öğrenciler ÖSYM kanalı ile yerleştirildiklerinden ,yapılan açılım yabancı ülkelere ÖSYM sistemi dışında bir yöntemle yabancı üniversitelere yerleşenleri kapsadığı düşünülmektedir.

 

Kaldı ki bu öğrencilerin statüleri KKTC deki öğrencilerle aynı olmadıkları açıktır. Söz konusu kararın bu çerçevede alınmış olduğu düşünüldüğünden öğrencilerimizde ,üniversitelerimizde endişe etmeyip ,öğrencilerimizin dönemsel sorunlarını minimize edecek çalışmalarına devam etmelerinin daha doğru olacağını ifade etme ihtiyacındayım.

 

Konuyla ilgili tereddütlerin ortadan kalkması için tarafımızca gerekli girişimler yapılmaktadır.Kısa süre içinde konunun aydınlığa kavuşacağına inancımız tamdır. Konuyla ilgili farklı yorumların yapılması, TC ile ortak hedeflere yürüyüşümüze katkı sağlamamaktadır.

 

Bu bakış açısıyla konunun değerlendirilmesi ve yazışmaların sonucunun beklenmesinin daha uygun olacağını düşündüğümü paylaşır ,sağlıklı günler dilerim.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çavuşoğlu;, YÖK'ün, aldığı, karara, ilişkin, girişim, başlatıldı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı