Haber Detayı
30 Eylül 2020 - Çarşamba 05:04 Bu haber 3911 kez okundu
 
Cengiz: 30 milyon soydaşımıza moral oldu...
DTSH Başbakanı İsmail Cengiz; Tek arzumuz Uygur Türklerinin Çin'de refah ve huzur içinde yaşamalarıdır.
TÜRKİYE Haberi
Cengiz: 30 milyon soydaşımıza moral oldu...

AK-Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamaları, soydaşlarımızın sahipsiz olmadığını göstermiştir.” diyen DTSH Başbakanı İsmail Cengiz Türkiye’yi yöneten iktidardaki parti adına sarf edilen sözler, 30 milyon soydaşımıza moral verdiğini belirtti. Öte yandan Sürgündeki Doğu Türkistan’dan Azerbaycan’a Destek geldi


“Çin'in (sözde) Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki (Doğu Türkistan’da) keyfi tutuklamalar herkes tarafından yakın bir şekilde takip ediliyor. Yurt dışında yaşayan Uygurların dönmeye zorlanmaları yakından takip ettiğimiz konular. BM ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılması ve çok kurumun gerçekleştirdiği raporlar bu konuda kaygı duymamız gereken tespitlere sahiptir. 


Uygur Türklerinin durumuyla yakından ilgileniyoruz. Türkiye insan haklarına saygı gösterilmesine, dini inançlara saygı gösterilmesiyle ilgili sürekli çağrı yapıyor. Bu konudaki tek arzumuz Uygur Türklerinin Çin'de refah ve huzur içinde yaşamalarıdır. Uygur meselesinin şeffaflık ve iş birliği şeklinde ele alınmasını arzuluyoruz. 


Türkiye, Çin'in egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gösteriyor, aynı şekilde Çin'in terörle mücadelesine de saygı gösteriyor. Teröristlerle masumlar arasında çok ciddi bir ayrım yapılması gerekiyor. Bu konuda Çin tarafıyla açık bir dille, şeffaflıkla meselenin çözülmesi noktasında çalışmalarımız, diyaloglarımız sürecek. Bu konudan büyük bir üzüntü duyduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz.”

Sürgündeki Doğu Türkistan’dan Azerbaycan’a Destek

Türk Dünyası temsilcilerinden oluşan bir grup vatansever, Kızılelma Düşünce Gurubu’nun Ermenistan’ı Protesto ve Azerbaycan’a destek için düzenlediği Basın Açıklamasına Doğu Türkistan Sürgün Hükümetimizi temsilen  hükümet sözcüsü, vekilimiz Yusuf Yusufoğlu katıldı.

Türkistan Elleri Derneği, Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği ile Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasına sürgündeki milletvekilimiz Şirzat Fedekar da eşlik etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cengiz:, 30, milyon, soydaşımıza, moral, oldu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı