Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 13:48 Bu haber 1413 kez okundu
 
Çiftlik Bankʹın mağdurları,Tosuncuk Mehmetʹin peşine düştü
Çiftlik Bankʹın mağdurları,Ukraynaʹda olduğu ortaya çıkan Tosuncuk Mehmetʹin peşine düştü
DÜNYA Haberi
Çiftlik Bankʹın mağdurları,Tosuncuk Mehmetʹin peşine  düştü

Çiftlik Bankʹta 1.1 milyar liralık vurgun yapan Mehmet Aydın, Ukraynaʹnın başkenti Kievʹde ortaya çıktı.

 

Alacaklılar kapısına dayandı. İddiaya göre, kız arkadaşını ziyaret ettiği belirtilen Tosuncuk, yüklü bir rüşvet vererek paçayı sıyırdı.

 

Mağdurlar ise afiş bastırıp aramaya başladı. Uruguayʹda olduğu sanılan Tosuncukʹun, Ukraynaʹda tatlı hayat yaşadığı öne sürüldü.

 

NE OLMUŞTU?

Çiftlik Bank davasının Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 26 Mart 2018 tarihinde hazırlanan iddianamesinde 3762 kişi müşteki, 48 kişi ise şüpheli yer aldı. Şüphelilerin bu sistem aracılığıyla 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira topladığı, katılımcılara bu dönemde 687 milyon 838 bin 995 lira geri ödeme yapıldığı anlatıldı. Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim Kaya ve Cengiz Samurʹun Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD adli makamlarından iadesinin istendiği belirtildi.

 

SUÇ İŞLEMEK AMAÇLI ÖRGÜT KURMAK SUÇLAMASI

İddianamede, firari sanık Mehmet Aydınʹın da aralarında bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin, ʹsuç işlemek amacıyla örgüt kurma/yönetmeʹ, ʹbilişim sistemlerini araç olarak kullanma suretiyle nitelikli dolandırıcılıkʹ, ʹticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılıkʹ ve ʹsuçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamaʹ suçlarından 22 bin 580ʹer yıldan 75 bin 260ʹşar yıla kadar hapsi istendi. Örgüt üyeleri ve yardım edenlerin aralarında bulunduğu 30 sanık hakkında ise, ʹsuç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmaʹ, ʹsuç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etmeʹ, ʹsuçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamaʹ suçlarından toplamda 5ʹer 13ʹer yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Çiftlik, Bankʹın, mağdurları,Tosuncuk, Mehmetʹin, peşine, , düştü,
Yorumlar
Haber Yazılımı